Ile wynosi podatek dochodowy a ile VAT?


17 stycznia 2016 4 min. czytania

Konieczność regularnego płacenia podatków dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jakie podatki płaci przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą?

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Podatki płacić trzeba… I to nie tylko w określonej kwocie, ale również w urzędowo ustalonym terminie. Zazwyczaj też płacenie podatków wymaga zadbania o pewne dodatkowe kwestie, takie jak, np. prowadzenie właściwych ewidencji, wystawianie potwierdzeń sprzedaży, składania deklaracji i zeznań podatkowych.  Poznaj 4 podstawowe grupy: podatek dochodowy, VAT, PCC i podatek od nieruchomości.

6 rodzajów podatków – jak wybrać prawidłowy urząd skarbowy?

Podatek dochodowy

Z obowiązkami odnoszącymi się do prowadzenia firmy jest zazwyczaj tak, że dotyczą pewnej grupy przedsiębiorców, innej zaś już nie. Ta zasada nie ma racji bytu w kontekście podatku dochodowego. Jego opłacanie to obowiązek każdego polskiego przedsiębiorcy.

O tym, jak konkretnie wygląda jego rozliczanie, decyduje wybrana forma opodatkowania. Można się zdecydować na skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową.

Najczęściej wybieraną formą jest skala podatkowa – dostępna jest dla każdego, podatek płaci się wyłącznie w momencie uzyskania dochodu, występują dwie stawki podatku (18% i 32%) oraz kwota wolna od podatku, można także rozliczać się z małżonkiem i korzystać z ulg podatkowych. Zasady te pozwalają rozliczać wydatki w kosztach uzyskania przychodu.

vademecum podatków

Przy podatku liniowym kwotę podatku dochodowego także oblicza się jako procent od dochodu, ale stawka jest jedna i stała – wynosi 19%. Niestety, brak jest możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem, korzystania z ulg podatkowych, a także kwoty wolnej od podatku. Przedsiębiorca ma prawo do ujmowania w kosztach wydatków związanych z prowadzoną firmą.

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Trzecia z dostępnych form opodatkowania, czyli ryczałt, wymaga płacenia podatku jako określonego procentu od przychodów. Koszty nie zmniejszają podstawy opodatkowania, ponieważ nie są w ogóle rozliczane!

Dodatkowo ryczałt nie daje prawa do korzystania z kwoty wolnej od podatku, ulgi na dzieci, wspólnego rozliczania z małżonkiem. Możliwość korzystania z ryczałtu dotyczy tylko części przedsiębiorców, m.in. właścicieli punktów gastronomicznych, robotników budowlanych, agentów turystycznych czy przedstawicieli wolnych zawodów.

Zasady ogólne czy ryczałt?

Podobnie wąska grupa może wybrać kartę podatkową. To forma opodatkowania dostępna choćby dentystom, krawcowym, taksówkarzom czy kosmetyczkom. Karta podatkowa jest najprostszą z form opodatkowania ze względu na znikome formalności. Wysokość podatku zależy od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której firma jest prowadzona.

lista podatków wszystkie

Podatek VAT

VAT to podatek od wartości dodanej – jego wartość doliczana jest do każdej transakcji. Jest to podatek występujący przy sprzedaży zarówno towarów, jak i usług. Cena płacona za dany produkt lub usługę to suma wartości towaru oraz podatku.

Zmiana urzędu skarbowego ds. VAT – od stycznia 2016!

Podstawową stawką podatku VAT w Polsce jest  23%. Można się również spotkać ze stawkami:  8%, 5%, 0%, a także ze sprzedażą zwolnioną z VAT (zw) oraz nie podlegającą (np). W kontekście VAT warto również wiedzieć, że do rejestracji jako czynni podatnicy VAT zobligowana jest tylko część przedsiębiorców. Niektórzy mają możliwość wyboru i mogą zostać VAT-owcami lub skorzystać ze zwolnienia.

VAT czy ryczałt?

Podatek od nieruchomości

Posiadając jakąkolwiek nieruchomość (biuro, magazyn, lokal handlowo-usługowy) przedsiębiorca ma w obowiązku płacenie podatku od nieruchomości. Jako że to danina lokalna, więc każdego roku jej wysokość ustala konkretna gmina. Tym samym różne stawki mogą obowiązywać na grunty, budynki czy budowle.

Podatek PCC

Zdarzają się również sytuacje, że niezbędna jest zapłata podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych). Zazwyczaj występuje on w kontekście zawieraniu umów sprzedaży, pożyczki itp. pomiędzy osobami fizycznymi. Do jego uiszczenia może zostać też zobligowany przedsiębiorca zawierając w ramach firmy umowę z osobą prywatną. Generalnie wysokość PCC zależna jest od rodzaju umowy – zazwyczaj to 2% wartości dokonywanej transakcji.

Częstym przypadkiem, w którym trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych jest zakup auta na firmę od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Chcesz opłacać podatki terminowo i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu