inFakt News – najważniejsze informacje podatkowe lutego 2025 r.
Start rozliczenia PIT za 2024 rok to niewątpliwie najważniejsze podatkowe wydarzenie lutego – już ponad 3 mln podatników złożyło deklaracje. W lutym rozpoczęto również projekt deregulacji biznesu pod przewodnictwem Rafała Brzoski. Główny Doradca Podatkowy inFaktu przytacza też najciekawsze wyroki i interpretacje. Zapraszamy na inFaktyczne podsumowanie miesiąca!
Sezon PIT rozpoczęty – czas na rozliczenie podatku
W lutym ruszyło składanie rocznych zeznań podatkowych za 2024 rok – czas na rozliczenie PIT mamy do 30 kwietnia, ale im wcześniej to zrobimy, tym wcześniej otrzymamy ewentualny zwrot podatku. To również dobry moment, by sprawdzić, jakie ulgi i preferencje podatkowe można wykorzystać. Dużo przydatnych informacji znajdziesz w artykule na naszym blogu.
Rozlicz PIT z inFaktem – z Księgowym z polecenia lub samodzielnie. Sprawdź!
Kasowy PIT nie cieszy się popularnością
1673 podatników w skali kraju wybrało kasowy PIT – takie dane uzyskaliśmy z Ministerstwa Finansów na dzień 25 lutego. Termin na zgłoszenie minął dla większości firm 20 lutego. Dla porównania – miesięcznie zakładanych jest ponad 20 tys. działalności, a aktywnych w Polsce jest ok. 2,6 mln firm. Dlaczego przedsiębiorcy nie decydują się na kasowy PIT? Co mogłoby być alternatywą? Artykuł z komentarzem Piotra Juszczyka Głównego Doradcy Podatkowego inFaktu znajdziesz na naszym Blogu.
Deregulacje – nowe propozycje zespołu Brzoski
80 pomysłów (z ponad 10 tys. nadesłanych propozycji) na deregulację biznesu zgłosił zespół deregulacyjny Rafała Brzoski. Na stronie sprawdzamy.com trwa głosowanie na projekty, które wymagają najpilniejszego wdrożenia. Wśród najbardziej popularnych propozycji jest m.in. zniesienie obowiązku cyklicznych badań okresowych dla osób z trwałą niepełnosprawnością, przejście na cyfrowe paragony, 12 miesięczne vacatio legis dla zmian podatkowych, niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy czy podniesienie limitu VAT.
Wolisz posłuchać lub obejrzeć? Zobacz nasz live z podatkowym podsumowaniem lutego!
Akcyza na tytoń – kolejne podwyżki
Wraz z końcem lutego weszły w życie kolejne zmiany dotyczące akcyzy na wszelkie wyroby tytoniowe. Stawka akcyzy na papierosy, cygara i cygaretki wzrosła o 25%, na tytoń do palenia o 38%, na podgrzewane wyroby tytoniowe o 50%, natomiast na płyn do e-papierosów o 75%. O tyle wzrosła akcyza, a nie końcowa cena produktów, choć podwyżki będą znaczące.
WSA: Można odliczyć VAT od wynajmu mieszkań dla pracowników
19 lutego 2025 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał istotny wyrok w sprawie dotyczącej odliczenia VAT od kosztów wynajmu mieszkań dla pracowników (sygn. akt I SA/Gd 880/2). Sąd potwierdził, że przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale dla swoich pracowników, mogą odliczać podatek VAT od tych wydatków.
Koszty nauki języków obcych – korzystna interpretacja fiskusa
W interpretacji indywidualnej (nr 0112-KDIL2-2.4011.943.2024.1.MM) fiskus potwierdził, że wydatki na naukę języków obcych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jeśli znajomość języka ma nam przynieść przychody. W interpretacji pytanie zadawał pośrednik kredytowy i ubezpieczeniowy, argumentując wykorzystanie dodatkowego języka dużą liczbą obcokrajowców w metropoliach. Fiskus zgodził się z jego stanowiskiem. Należy pamiętać, że interpretacje te mają charakter indywidualny.
🔵 inFakt News to także spotkania live, komentarze i analizy. Śledź nas w sieci! 🚀
Podziel się nim ze znajomymi