Ile czasu ma US na zwrot podatku i jak zgłosić numer konta bankowego do zwrotu?

Podatek dochodowy to danina, której z pewnością wolelibyśmy nie płacić wcale. Musi ją jednak uiszczać każdy obywatel, niezależnie od tego czy prowadzi firmę, pracuje na etacie czy podpisał umowę o dzieło. Część podatników ma szansę na otrzymanie zwrotu pieniędzy. Dowiedz się dlaczego lepiej wnioskować o zwrot podatku na rachunek bankowy.

Kiedy przedsiębiorca otrzyma zwrot podatku?

Najczęściej podatnicy otrzymują zwrot podatku, kiedy korzystają z ulg i odliczeń np. ulgi na dzieci, internet czy rehabilitacyjnej. Wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko również może być sposobem na obniżenie zobowiązania podatkowego.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest korzystne, gdy:

  • jedno z małżonków nie uzyskało dochodów albo ich wartość nie przekracza kwoty wolnej od podatku (3091 zł);
  • małżonkowie osiągnęli dochody przyporządkowane do różnych progów podatkowych;

Rozliczenie w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko opłacalne jest natomiast w następujących sytuacjach:

  • małoletnie dziecko nie ma dochodów lub są one niższe od kwoty wolnej od podatku;
  • osoba samotnie wychowująca dziecko uzyskuje dochód, który standardowo jest już w drugim progu podatkowym.

Zwrot podatku otrzymamy również wtedy, gdy wartość zaliczek na podatek dochodowy wpłaconych do urzędu jest wyższa niż kwota zobowiązania podatkowego wykazanego w deklaracji rocznej PIT.

Sprawdź jak obniżyć podatek – ulgi i odliczenia za rok 2016

Do kiedy urząd ma czas na zwrot podatku?

Urząd Skarbowy zwraca podatnikom pieniądze wynikające z zeznania do 90 dni od momentu dostarczenia deklaracji rocznej PIT. W przypadku, gdy okres 90 dni upływa w sobotę, niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin przedłuża się do następującego po nim dnia roboczego.

Dodatkowo warto wiedzieć, że deklaracja wysyłana elektronicznie zazwyczaj przyspiesza dzień otrzymania ewentualnego zwrotu.
W przypadku konieczności złożenia korekty deklaracji czy wyjaśnień, urząd ma czas na zwrot nadpłaty do 90 dni od momentu przekazania korekty lub dodatkowych dokumentów.

Kto dostanie pieniądze pocztą a kto na konto?

Urząd skarbowy przekazuje nadpłatę podatku w gotówce lub wysyła na rachunek bankowy.

Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze zazwyczaj podają numer swojego konta bankowego we wniosku CEIDG-1. W takim wypadku nadpłata zwracana jest przedsiębiorcy w formie przelewu. Osoba, która nie podała numeru konta przy rejestrowaniu firmy w każdym momencie może (bezpłatnie) zaktualizować druk CEIDG-1.

Jeżeli podatnik nie ma obowiązku posiadania rachunku bankowego i nie poda numeru konta, na który ma zostać zwrócona nadpłata, urząd skarbowy prześle pieniądze przekazem pocztowym.

Dziecko a rozliczenie roczne

Dw ako putery i świnka skarbonka między nimi

Dlaczego lepiej wystąpić o zwrot podatku na rachunek bankowy?

Zwrot podatku na rachunek bankowy jest nie tylko szybszą opcją, ale również bezpłatną.

Wybierając zwrot na konto nie trzeba tracić swojego czasu odbierając osobiście pieniądze w kasie organu podatkowego.

Opcja zwrotu podatku przekazem pocztowym wiąże się natomiast z dodatkową opłatą manipulacyjną – kwota nadpłaty jest pomniejszana o wydatek związany z nadaniem przesyłki i wynosi 1% wartości przekazu plus 5,20 zł. Zwrot na konto bankowe nie jest obarczony żadnymi opłatami manipulacyjnymi.

Jak osoba fizyczna może zgłosić numer rachunku bankowego?

Osoby fizyczne, które nie posiadają swojej działalności i chcą dostać zwrot pieniędzy na konto powinny wskazać numer rachunku w formularzu ZAP-3, a następnie przekazać go do urzędu.

ZAP-3 wystarczy dostarczyć do urzędu jeden raz. W kolejnych latach automatycznie przyjmowane jest, że podatnik wybiera taką samą formę zwrotu nadpłaty wykazanej w deklaracji PIT, a numer rachunku nie uległ zmianie.

Roczny PIT: do którego urzędu?

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo

  • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
  • Dodatkowo otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów na infolinii.
  • Wypróbuj też naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną –  rozpocznij przez inFakt współpracę z księgową lub księgowym.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.