Register modal

Wydatki związane z eksploatacją samochodu są podstawowym kosztem firmowym. Wątpliwości dotyczą tego, czy czynsz za parking również może być do nich zaliczony. 

Nie każdy wydatek na firmę może być kosztem uzyskania przychodu

Kosztem firmy może być wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia ich źródła (z wyjątkiem kosztów, które zostały wyłączone z takiej możliwości odgórnie przez przepisy).

17 pomysłów na koszty bez faktury

Zakup samochodu służbowego, paliwa, części samochodowych, opłaty za autostradę – są wydatkami typowymi i nie nastręczają trudności w interpretacji. Co jednak z miejscem parkingowym?

Wymiana opon samochodowych

Czynsz za parking w kosztach firmy

Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, do której dojeżdża samochodem, oczywistym staje się, że niezbędne jest miejsce postojowe na czas pracy.

I choć czynsz za parking nie przekłada się bezpośrednio na osiągnięcie przez firmę przychodów, to umożliwia prowadzenie działalności, a dodatkowo chroni auto firmowe przez kradzieżą czy zniszczeniem.

Jeśli miejsce parkingowe znajduje się przy siedzibie firmy, a przedsiębiorca parkuje tam samochód będący składnikiem majątku firmy, to zaliczenie wydatków za czynsz do kosztów prowadzonej działalności nie powinno stanowić żadnego problemu.

Opłaty parkingowe i za przejazdy autostradą

Miejsce parkingowe przy siedzibie firmy

Odliczanie VAT od opłat parkingowych

Opłaty za czynsz za miejsce parkingowe należy uwzględnić w Księdze Przychodów i Rozchodów jako „Pozostałe wydatki”.

Z kolei możliwość odliczenia VAT będzie uzależniona od tego, z jakim samochodem mamy do czynienia. Zazwyczaj jest to samochód osobowy, do użytku mieszanego (firmowego i prywatnego), a więc przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT od wydatków związanych z samochodem. Zaliczamy do nich także opłaty parkingowe.

Jak postąpić, jeśli przedsiębiorca posiada kilka samochodów, w tym te z prawem do odliczania 100% VAT od wydatków? Bądź też miejsce parkingowe służy głównie klientom i kontrahentom? W takich sytuacjach można się pokusić o zakwalifikowanie opłat za miejsce parkingowe ogólnie do kosztów firmy (a nie pojazdu) i odliczyć cały VAT.

Jak rozliczyć wynajem samochodu w firmie?

Chcesz rozliczać koszty auta w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Przez stronę www lub aplikację na smartfon wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać należności.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt ułatwi Ci wybór księgowej lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.