Czy wymiana opon na zimowe to ulepszenie samochodu?

W sezonie jesienno-zimowym wymiana opon na przystosowane do bieżących warunków atmosferycznych jest bardzo ważna i w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo. Jeśli posiadamy samochód zakupiony na firmę, bądź też używamy do celów firmowych swoje prywatne auto, wydatki związane z zakupem oraz wymianą opon można zaliczyć do kosztów firmy.

Wymiana opon: ulepszenie czy pozostałe koszty?

Wiemy już, że używając samochodu (prywatnego lub firmowego) do celów związanych z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, możemy rozliczyć koszt zakupu i wymiany opon. Często jednak stajemy przed dylematem: czy wrzucić ten wydatek w koszty, czy też uznać go za tzw. ulepszenie?

Tego typu opłaty zaliczamy do tzw. pozostałych kosztów, ponieważ nie spełniają przesłanek charakterystycznych dla ulepszenia. Ulepszeniem nazywamy bowiem wydatki przeznaczone na rozbudowę, przebudowę, modernizację bądź rekonstrukcję; po przeprowadzeniu tych działań wartość sprzętu powinna wzrosnąć.

Tymczasem celem zakupu i wymiany opon na zimowe jest po prostu zwiększenie bezpieczeństwa – uznajemy zatem związane z tym wydatki za koszty eksploatacyjne. Nie zwiększamy wartości środka trwałego, jakim jest samochód.

Dlaczego warto wprowadzić do firmy stary samochód?

Jak ująć ten wydatek w KPiR?

Sposób rozliczenia wydatku na zakup i wymianę opon będzie zależał od tego, czy mowa o aucie zakupionym na firmę, czy też o samochodzie prywatnym, wykorzystywanym jednak do celów firmowych.

W pierwszym przypadku koszty związane z zakupem i wymianą opon ujmujemy jako pozostałe koszty w KPiR, na podstawie otrzymanej faktury.

Rachunek czy faktura?

Kiedy samochód nie jest częścią majątku firmowego, konieczne jest prowadzenie przez podmiot ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki. W takiej sytuacji w koszty wrzucamy jedynie taką wysokość wydatku, na jaką zezwala limit wynikający z tej ewidencji.

Co zrobić, jeśli zakup opon oraz ich wymiana przekraczają wyliczoną w kilometrówce kwotę? Nadwyżkę przenosimy na następny miesiąc – maksymalnie do końca roku będzie można ją zaksięgować.

Zakup i wymiana opon a podatek VAT

Jeśli chodzi o kwestie związane z odliczeniem podatku VAT od zakupu i wymiany opon na zimowe, sprawa jest dość prosta. Niezależnie od tego, czy korzystamy z prywatnego, czy też z firmowego auta, zawsze mamy prawo do odliczenia tego podatku.

Zwiększanie wartości auta

Zmiany w odliczaniu VAT od paliwa.

A co dzieje się w przypadku, jeśli jesteśmy płatnikiem VAT korzystającym ze zwolnienia? Kwota netto wraz z podatkiem VAT stanowią nasz koszt firmowy.

Chcesz rozliczać auto firmowe w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.