IP Box – co to za ulga? Kto i jak może z niej skorzystać?

Adam Pietrzak

Ulga IP Box to upust podatkowy, dzięki któremu programista może opodatkować swoje dochody zaledwie 5 proc. stawką podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak z niej skorzystać?

Kto może skorzystać z IP Box?

Z ulgi IP Box mogą skorzystać ci właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy jako sposób opodatkowania swoich dochodów wybrali podatek liniowy lub skalę podatkową. Z IP Box nie skorzysta ten przedsiębiorca, który jako sposób opodatkowania swojej działalności gospodarczej wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Aby móc skorzystać z IP Box, trzeba spełnić następujące warunki:

  • prowadzić działalność badawczo-rozwojową – definiuje ją ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to działalność twórcza obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
  • wytwarzać kwalifikowane IP – to prawo własności intelektualnej, które w przypadku programistów przybiera postać autorskiego prawa do programu komputerowego.
box-icon

Ważne

Działalność B+R i wytworzenie kwalifikowanego IP jest kluczowe, jeżeli mówimy o IP Box. Przedsiębiorca, który nie spełnia tych dwóch kryteriów jednocześnie, nie może skorzystać z ulgi. Poza tym z IP Box nie przysługuje ryczałtowcom.

Nie wystarczy więc pracować w branży IT, by móc skorzystać z dobrodziejstwa, jakim jest ulga IP Box. Trzeba nie tylko podnosić systematycznie zasoby swojej wiedzy, ale i wytwarzać dobro intelektualne w postaci programu komputerowego. Z tego powodu nie każda czynność programisty będzie uprawniała do korzystania z IP Box.

Co zrobić, aby skorzystać z IP Box?

Należy zacząć od wysłania do Krajowej Informacji Skarbowej wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. We wniosku podatnik opisuje stan faktyczny przedsiębiorstwa, czyli to, czym zajmuje się w swojej działalności. Zadaje też pytania zmierzające do tego, by Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła jego stanowisko, iż może korzystać z ulgi IP Box.

Jeśli przedstawiciele krajowej administracji skarbowej podzielą stanowisko podatnika, wówczas już bez problemu może korzystać z 5 proc. opodatkowania dochodów.

box-icon

Ważne

Uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie jest warunkiem niezbędnym do tego, by sięgnąć po IP Box, ale posiadanie takiego zabezpieczenia jest zalecane.

Jak prowadzić ewidencję przychodów i kosztów przy IP Box?

Żeby skorzystać z 5 proc. opodatkowania dochodów, przedsiębiorca musi prowadzić oddzielną na potrzeby IP Box ewidencję. Wykazuje w niej wszystkie przychody i koszty ich uzyskania. Dzieli je na te podlegające pod IP Box i te, które opodatkuje na zasadach ogólnych (podatek liniowy lub skala podatkowa).

Dzieje się tak najczęściej dlatego, że w praktyce nie całość przychodów uzyskiwanych przez programistę podlega pod IP Box. Porcja przychodu związana może być np. z bieżącym utrzymaniem strony internetowej czy aplikacji. A preferencyjnemu 5 proc. opodatkowaniu podlega tylko „twórcza” część działalności, czyli ta związana z wytwarzaniem autorskiego prawa do programu komputerowego.

Dokumentacja na potrzeby IP Box pozwala też zmierzyć, jaka ilość pracy została wykonana przez nasa jaka bazuje na pracy innych osób. Taka właśnie miara, określająca stosunek naszej pracy, nazywa się wskaźnikiem Nexus. Jest on niezbędny, aby wyliczyć podstawę preferencyjnego opodatkowania. Warto zauważyć, że u zdecydowanej większości programistów, którzy korzystają z ulgi IP Box, wskaźnik Nexus wynosi 1.

Rozliczenie roczne a IP Box

Z ulgi IP Box skorzystasz dopiero na etapie rozliczenia rocznego rozliczenia. To znaczy, że miesięczne czy kwartalne zaliczki na podatek dochodowy odprowadzisz zgodnie z wybraną metodą opodatkowania (podatek liniowy lub skala podatkowa). Dopiero na etapie składania zeznania rocznego PIT wykażesz dochody i koszty związane z autorskim prawem do programu podatkowego.

Aby złożyć zeznanie roczne korzystając z ulgi wypełnij formularz PIT/IP, który stanowi załącznik do składanej deklaracji rocznej PIT-36 lub PIT-36L. Na tej podstawie można wykazać nadpłatę zaliczek, które wpłaciliśmy w trakcie roku nad podatkiem należnym, a tym samym otrzymać zwrot pieniędzy.

Jak skorzystać z ulgi? IP Box krok po kroku

  1. Sprawdzasz, czy wykonujesz działalność badawczo-rozwojową.
  2. Prowadzisz ewidencję na potrzeby IP BOX.
  3. Wnioskujesz o indywidualną interpretacją podatkową (koszt 40 zł za każde pytanie).
  4. W ciągu roku płacisz normalne zaliczki na podatek dochodowy.
  5. Po zakończonym roku, w zeznaniu podatkowym wykazujesz dochody opodatkowane ulgą IP Box 5% i otrzymujesz zwrot podatku.
box-icon

Ważne

Korzystanie z IP Box jest wyzwaniem, którego przedsiębiorca nie powinien podejmować na własną rękę. Samo przygotowanie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej czy prowadzenie oddzielnej ewidencji na potrzeby IP Box, to zadania, które warto zlecić profesjonalistom.

Jeśli szukasz wsparcia księgowego dla swojej działalności, specjalistów od rozliczania ulgi IP Box znajdziesz wśród księgowych inFakt.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Adam Pietrzak
Doradca podatkowy, numer wpisu: 14234. Księgowy inFaktu. Robię wszystko, aby klient wiedział, że po stronie doradcy podatkowego i księgowego ma osobę, która gra w nim w jednej drużynie. Zawsze powtarzam przedsiębiorcom: nie bójcie się pytać. Nie wstydźcie się, że czegoś nie wiecie, czy nie rozumiecie. Jestem od tego, by pomóc i wytłumaczyć.