Wszystkie bilety jednorazowe na przejazd stają się fakturą. Zmiany od 1 lipca

1 lipca 2021 r. wchodzi w życie przepis, który z automatu traktuje bilety jednorazowe zakupione w kasach jako faktury. Dotyczy to m.in. biletów PKP, komunikacji autobusowej i zapłaty za przejazd płatną autostradą. Wcześniejszy limit powyżej 50 km został zniesiony. Co powinno się na nim znaleźć?

Od dzisiaj bilet na przejazd płatną autostradą lub korzystając z określonych środków transportu (np. PKP, autobusy)bez względu na pokonywaną odległość – staje się fakturą VAT. Wcześniej obowiązywał limit, który nie uwzględniał z automatu jako faktury biletów na trasie do 50 km. Trzeba było o nią samemu zawnioskować u przewoźnika. Od dziś każdy bilet jest traktowany jako faktura, co ułatwia rozliczanie kosztów przejazdów firmowych w ramach wykonywania działalności.

Bilety zakupione w aplikacji a faktura VAT

Przedsiębiorca może dzięki temu skorzystać z odliczenia podatku VAT na podstawie jednorazowych biletów bez względu na liczbę przejechanych kilometrów oraz bez wnioskowania o dodatkowy dokument. Nie zmienia się nic jednak dla biletów kupionych poprzez aplikację mobilną lub internet. Tutaj nadal musimy zgłosić chęć otrzymania faktury, która dotrze do nas najpewniej drogą mailową lub jako dokument do ściągnięcia w aplikacji.

Bilet PKP staje się fakturą – o tej jednej rzeczy trzeba pamiętać

Bilet lub dowód przejazdu płatną autostradą sam w sobie jest fakturą VAT od 1 lipca 2021 r. Aktualnie przewoźnicy nie mają jednak możliwości wprowadzenia numeru NIP na bilecie lub paragonie. W związku z tym przedsiębiorca powinien zadbać o to, by w miarę możliwości bilet był imienny. Księgowi radzą również, aby na odwrocie biletu umieścić imię, nazwisko oraz NIP nabywcy (przedsiębiorcy).

Jak dodać bilet za przejazd w aplikacji inFaktu?

  1. Wejdź do aplikacji mobilnej inFaktu.
  2. Kliknij w Dodaj nowy koszt.
  3. Za pomocą aparatu w telefonie zrób zdjęcie biletu lub dokumentu, który chcesz przesłać.
  4. Zostanie ona automatycznie zamieniona na skan i rozczytana.

Dokumenty możesz dodać również za pomocą konta, logując się poprzez przeglądarkę internetową lub wysyłając mailowo na specjalny adres przypisany do Twojego konta. Gdy księgowy zaksięguje Twój bilet, pojawi się powiadomienie w aplikacji.