Którzy podatnicy od 2017 będą zobligowani do elektronicznych deklaracji VAT i kto nie będzie mógł rozliczać się kwartalnie z VAT?

Wraz z nowym rokiem czeka nas wiele zmian dotyczących podatku VAT. Nowe regulacje dotyczą m.in. wprowadzenia obowiązku składania deklaracji VAT wyłącznie elektronicznie i częstotliwości ich dostarczania.

Kogo dotyczy obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej od stycznia 2017 roku?

Do końca 2016 roku to przedsiębiorca decydował w jakiej formie dostarczy do urzędu skarbowego deklarację VAT. W zależności od swoich preferencji mógł to zrobić tradycyjnie – udając się do odpowiedniego urzędu, wysłać ją na poczcie lub nowocześnie i szybko – drogę elektroniczną. Ten wybór już niedługo zostanie mocno ograniczony.

Dostarczane elektronicznymi środkami przekazu deklaracje VAT mają przyspieszyć wprowadzanie danych do systemu, przez to urzędy będą mogły działać sprawniej i skuteczniej analizować informacje.

Od stycznia 2017 roku część osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze (rozliczane na podstawie KPiR lub ryczałtem), zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT będzie zobligowana do przekazywania deklaracji VAT tylko w formie elektronicznej. Do tej grupy należą:

  1. Przedsiębiorcy mający obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT-UE.
  2. Osoby prowadzące firmę, dostarczające towary lub świadczące usługi w Polsce, dla których podatnikiem jest nabywca (mechanizm odwrotnego obciążenia).
  3. Przedsiębiorcy kupujący towary lub usługi na terenie kraju, dla których podatnikiem jest nabywca (mechanizm odwrotnego obciążenia).
  4. Właściciele firm, którzy są zobowiązani na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku drogą elektroniczną. Są to przedsiębiorcy dokonujący rozliczenia więcej niż pięciu podatników – osób fizycznych. W przypadku deklaracji VAT składanych w trakcie roku, liczbę podatników ustala się uwzględniając wszystkich podatników od początku roku do dnia sporządzenia tych deklaracji.

Wybór podatników objętych zmianami od stycznia 2017 nie jest przypadkowy. Transakcje wewnątrzwspólnotowe i system odwrotnego obciążenia stwarzają bowiem ryzyko nadużyć podatkowych.

Przykład:

Przedsiębiorca posiadający status małego podatnika, zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, sprzedaje swoje usługi wyłącznie w Polsce, na rzecz polskich kontrahentów, wszystkie opodatkowane są stawką 23%, wszelkie zakupy firmowe również obejmują tylko polskich dostawców, nie kupuje towarów wrażliwych. Taka osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może jeszcze przez cały 2017 rok składać deklaracje VAT w formie papierowej.

Przetestuj Program do Księgowości inFakt umożliwiający wysyłkę deklaracji VAT drogą elektroniczną

składania deklaracji VAT wyłącznie elektronicznie

Które deklaracje VAT trzeba wysłać elektronicznie?

Przepisy mają zastosowanie począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2017 roku. Oznacza to, że w zależności od wybranej częstotliwości składanych deklaracji VAT przedsiębiorcy objęci zmianą przepisów już teraz, będą mieli obowiązek wysłać drogą elektroniczną deklarację VAT, sporządzoną za pierwszy miesiąc lub za pierwszy kwartał 2017 roku.

Obowiązek składania deklaracji VAT wyłącznie elektronicznie od 2018 roku

Od stycznia 2018 roku nie będzie już żadnych wyjątków. Każdy podatnik VAT zostanie zobligowany do dostarczania deklaracji VAT do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej.

Wyślij informację podsumowującą VAT-UE bezpośrednio z aplikacji inFakt!

Likwidacja możliwości kwartalnych rozliczeń – kogo obowiązuje zmiana?

Kolejna zmiana dotycząca deklaracji VAT to ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Od 1 stycznia 2017 roku obowiązek składania miesięcznych deklaracji VAT będą mieli:

  1. Przedsiębiorcy, którzy zostali zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT – przez pierwsze dwanaście miesięcy począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła rejestracja do VAT-u.
  2. Podatnicy inni niż mali.
  3. Przedsiębiorcy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (towary, o których mowa w tym załączniku potocznie nazywamy towarami wrażliwymi). Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, którzy dokonywali takich dostaw, ale o łącznej wartości (bez kwoty podatku VAT) nie przekraczającej 50 000 zł (w żadnym miesiącu z tych okresów).

Kogo obowiązują nowe przepisy dotyczące miesięcznych rozliczeń?

Nowe regulacje należy stosować począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 roku. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że obejmą nie tylko przedsiębiorców rejestrujących się jako czynni podatnicy VAT od nowego roku, ale również tych, którzy zrobili to po 30-stym września 2016 roku.

Kasa fiskalna w firmie – obowiązki przedsiębiorcy

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Masz pytania dotyczące nowego obowiązku elektronicznej wysyłki deklaracji VAT lub ograniczenia kwartalnych rozliczeń? Zostaw komentarz lub napisz do nas na adres: info@infakt.pl.