Register modal

Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania? To pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca przy zakładaniu działalności gospodarczej. Warto przeanalizować tą kwestię ponownie w trakcie prowadzenia firmy, gdyż ewentualna zmiana możliwa jest tylko do 20-stego stycznia.

Jakie są dostępne formy opodatkowania?

Przedsiębiorcy zasadniczo mają do wyboru cztery formy opodatkowania dochodu, a mianowicie:

  • zasady ogólne (skala podatkowa),
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartę podatkową.

Forma opodatkowania stosowana w działalności określa sposób wyliczenia podatku, stawkę tego podatku lub jego kwotę do zapłaty. Wpływa zatem na wartość daniny jaką musimy zapłacić do urzędu z tytułu podatku dochodowego.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności obowiązują pewne wykluczenia, czyli nie wszystkie formy dostępne są dla każdego przedsiębiorcy. Skala podatkowa jest najpowszechniejsza i przeznaczona dla każdej osoby prowadzącej firmę, większość może też skorzystać z podatku liniowego. szereg wykluczeń dla poszczególnych grup działalności obejmuje natomiast ryczałt i kartę podatkową.

Skala podatkowa charakteryzuje się dwiema stawkami podatku:

  • 18% – w odniesieniu do dochodów do kwoty 85 528 zł,
  • 32% – stosowana przy nadwyżce ponad 85 528 zł.

Wartość podatku ustalana jest jako procent od dochodu (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania). Przedsiębiorca, który wybrał zasady ogólne może dodatkowo odliczyć kwotę wolną od podatku oraz skorzystać z różnorodnych preferencji podatkowych i ulg takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem, ulga na dziecko czy na internet.

Podatek liniowy oznacza stałą 19% stawkę podatku. W celu ustalenia dochodu, przychód pomniejszany jest o koszty jego uzyskania, analogicznie jak w przy zasadach ogólnych. Nie ma natomiast możliwości korzystania z kwoty wolnej od podatku oraz preferencji i ulg podatkowych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w większości przypadków wiąże się z niższymi stawkami podatku niż przy zastosowaniu zasad ogólnych czy podatku liniowego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ryczałt wyklucza możliwość pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Osoby korzystające z karty podatkowej opłacają odpowiednią kwotę podatku ustaloną przez urząd skarbowy.

Kiedy trzeba przejść z ryczałtu na zasady ogólne?

zmiana formy opodatkowania tylko do 20 stycznia

Jak zmienić formę opodatkowania?

Rejestrując firmę dokonujemy jednocześnie wyboru formy opodatkowania, która obowiązuje przez cały czas prowadzenia działalności o ile przedsiębiorca nie zmieni jej w kolejnych latach. Chęć zmiany formy opodatkowania dochodu należy zgłosić do 20 stycznia poprzez złożenie pisma do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Pierwszym sposobem zawiadomienia urzędu o wyborze innej formy opodatkowania jest aktualizacja druku CEIDG-1. Może się jednak zdarzyć, że ta informacja nie zostanie przekazana do urzędu skarbowego w odpowiednim czasie. Zdarza się również, że niektóre urzędy taką formę zawiadomienia o zmianie formy opodatkowania uznają za niewystarczającą.

Bezpieczniejsze zatem jest złożenie wniosku do urzędu skarbowego. Wzór takiego pisma nie jest nigdzie określony w przepisach. Ważne jest, aby zawierało dane firmy wraz z numerem NIP, datę, informację, do kogo adresowane jest to pismo (naczelnik urzędu skarbowego) oraz oświadczenie, że decydujemy się na zmianę i określenie nowej formy opodatkowania.

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku

Chcesz opłacać podatki w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Absolwentka kierunku Matematyka w finansach i ekonomii na Politechnice Krakowskiej. W inFakcie zajmuje stanowisko Eksperta ds. księgowości. Czas wolny spędza głównie w gronie znajomych. Lubi podróżować, gotować, a także muzykę punk rockową i musicale.