Kiedy zestaw głośnomówiący jest kosztem, a kiedy ulepszeniem środka trwałego (auta) i podlega amortyzacji?

Przedsiębiorca w celu rozwoju swojej działalności wykonuje czasami setki telefonów dziennie. Zdarza mu się również prowadzić rozmowy z kontrahentami podczas jazdy samochodem. Zgodnie jednak z przepisami prawa o ruchu drogowym rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu jest zabroniona. Jest jednak na to rozwiązanie, a mianowicie zestaw głośnomówiący. Czy zakup zestawu głośnomówiącego może stanowić koszt uzyskania przychodu? Czy od takiego zakupu można odliczyć VAT? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Zestaw głośnomówiący a koszt uzyskania przychodu

W dzisiejszych czasach przedsiębiorca coraz częściej wykorzystuje w swojej działalności samochód. W związku  z użytkowaniem pojazdu podatnik dokonuje zakupu urządzeń, które wykorzystuje podczas jazdy samochodem. Takim narzędziem jest bardzo często zestaw głośnomówiący. Przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć zakup zestawu głośnomówiącego, pod warunkiem, że wydatek ten będzie związany z prowadzoną działalnością, a także będzie miał wpływ na zwiększenie źródła przychodu, bądź jego zabezpieczenie.

Warto jednak pamiętać o tym, że to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, że dany wydatek jest związany z prowadzoną firmą. Jeżeli obie te przesłanki zostaną spełnione to wówczas przedsiębiorca do kosztów swojej działalności może zaliczyć dany wydatek.

Jak korzystnie kupić i rozliczyć samochód?

Auto monety

Zestaw głośnomówiący – zwykły wydatek

Zestaw głośnomówiący zawsze współdziała z telefonem komórkowym, jego działanie nie jest możliwe bez telefonu. Jego wartość zazwyczaj nie przekracza kwoty 3 500 zł, dlatego też wydatek związany z jego zakupem można rozliczyć bezpośrednio w kosztach działalności.

Co w sytuacji, gdy telefon nie stanowi majątku trwałego firmy?

Nic nie stoi wówczas na przeszkodzie, aby zakup zestawu głośnomówiącego zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Zakup taki rozliczamy wówczas jako standardowy wydatek uwzględniając go bezpośrednio w kosztach podatkowych firmy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy zestaw głośnomówiący montowany jest w samochodzie, który znajduje się w majątku trwałym firmy. Wówczas ze względu na nieznaczną wartość zakup taki rozliczamy bezpośrednio w kosztach firmy.

Dowiedz się więcej jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu.

Zestaw głośnomówiący – wydatek powyżej 3 500 zł netto

Zestaw głośnomówiący zakupiony na cele związane z prowadzoną działalnością montowany jest zazwyczaj w samochodzie, który znajduje się w majątku trwałym podatnika. Jeżeli więc wartość zakupionego zestawu głośnomówiącego przekracza kwotę 3 500 zł (wartość netto z faktury w przypadku czynnych podatników VAT, bądź wartość brutto w przypadku podatników zwolnionych z VAT) i jest on montowany na stałe w naszym pojeździe to w takim wypadku zakup taki traktujemy jako ulepszenie środka trwałego. Oznacza to, że wartość zakupionego zestawu wpływa na podwyższenie wartości początkowej środka trwałego, a więc a wpływ na podwyższenie wartości początkowej, od której amortyzujemy nasz środek trwały.

Użyczony samochód w firmie – jak rozliczać koszty?

Odliczenie VAT od zakupu zestawu głośnomówiącego

Odliczenie VAT zależy od tego, czy pojazd, w którym montujemy zestaw głośnomówiący użytkowany jest  w trybie mieszanym (odliczenie 50% VAT), czy też firmowym (odliczenie 100% VAT).

Jeżeli podatnik wykorzystuje pojazd osobowy w działalności w systemie mieszanym, czyli w celach związanych z prowadzoną działalnością, jak również w celach prywatnych to wówczas od zakupionego zestawu głośnomówiącego może dokonać odliczenia 50% podatku VAT. Pozostałe nieodliczone 50% podwyższa wartość netto naszego urządzenia, czyli zwiększa nasze koszty.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca wykorzystuje w działalności samochód w trybie firmowym, czyli pojazd wykorzystywany jest tylko i wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością to wówczas od dokonanego zakupu zestawu głośnomówiącego może odliczyć pełną wartość podatku VAT, czyli 100%.

Warto tutaj przypomnieć formalności, których musi dokonać podatnik, aby móc dokonywać odliczenia 100% wartości podatku VAT. Do procedur tych zaliczamy:

  • dokonanie zgłoszenia pojazdu na formularzu VAT-26 do właściwego urzędu skarbowego,
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki do VAT,
  • wprowadzenie wewnątrz przedsiębiorstwa regulaminu użytkowania pojazdu w firmie.

Po uzyskaniu pozytywnej informacji ze strony urzędu skarbowego przedsiębiorca może dokonywać odliczenia 100% wartości podatku VAT od faktur zakupowych związanych z zakupem paliwa bądź, kosztów związanych z użytkowaniem danego pojazdu. W przeciwnym wypadku podatnik będzie mógł dokonać odliczenia tylko 50% podatku VAT.

Jakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo

  • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
  • Dodatkowo otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów na infolinii.
  • Wypróbuj też naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną –  rozpocznij przez inFakt współpracę z księgową lub księgowym.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu