Praca dla studenta – w jakiej umowie są najniższe składki? Omówienie umowy o pracę, zlecenia i o dzieło


5 maja 2017 3 min. czytania

Osoba studiująca, mająca mniej niż 26 lat chce rozpocząć współpracę z firmą X i zastanawia się, jaka forma będzie dla niej najkorzystniejsza. Jakie składki będą opłacane przy każdej z umów? O jakich kwestiach musi pamiętać?

Z osobą, która ma status studenta można zawrzeć dowolną umowę. W tym artykule skupię się na umowie o pracę, zlecenie, dzieło oraz współpracy. 

Zatrudnienie studenta

Umowa o pracę

Przy tej umowie zawsze muszą być opłacane wszystkie składki ZUS oraz zaliczka na podatek dochodowy, status danej osoby nie ma znaczenia. Należy też pamiętać o tym, że pracownik-student ma zagwarantowane minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2017 roku jest na poziomie 2000 zł brutto przy pełnym etacie, daje to kwotę 1459,48 zł do wypłaty.

Pracodawca musi pamiętać, że to po jego stronie jest wyliczenie składek ZUS, złożenie deklaracji, odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy za pracownika. Przy tym rozwiązaniu zgłasza się pracownika do ZUS na druku ZUS ZUA.

Umowa zlecenie

Przepisy w art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wskazują bowiem, że dla studentów do 26. rż. składki emerytalna i rentowa nie są obowiązkowe. Co więcej student nie podlega obowiązkowo pod ubezpieczenie zdrowotne. 

Dodatkowo należy pamiętać, że przy tej umowie mogą być stosowane 20% lub 50% koszty uzyskania przychodu. Co więcej zleceniobiorca-studenta ma zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową – w 2017 13 zł brutto.

Załóżmy, że wynagrodzenie wyniosło 2000 zł brutto, do wypłaty jest :

  • 1712 zł, jeśli nie opłacamy żadnych składek ZUS i KUP wynosi 20%
  • 1820 zł, jeśli nie opłacamy żadnych składek ZUS i KUP wynosi 50%
  • 1497,07, jeśli opłacamy składki ZUS (bez chorobowej) i KUP wynosi 20%
  • 1593,07 zł, jeśli opłacamy składki ZUS (bez chorobowej) i KUP wynosi 50%.

Jeśli zleceniobiorca-student nie zdecyduje się na dobrowolne opłacanie składek, to wówczas nie zgłaszamy go do ZUS.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło nigdy, (poza sytuacją, gdy jest zawarta z własnym pracownikiem) nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Jeśli wynagrodzenie wyniosłoby 2000 zł brutto, to osoba wykonująca dzieło otrzyma wypłatę w wysokości :

  • 1712 zł, jeśli KUP wynosi 20%
  • 1820 zł, jeśli KUP wynosi 50%

Oczywiście zastanawiając się nad kwestią umowy nie możemy brać pod uwagę jedynie korzyści finansowych podatnika, ale także musimy zwrócić uwagę na charakter umowy i jej zakres. Szerzej formy współpracy omawiałam i porównywałam wcześniej.

Umowa o współpracy

Niewątpliwie rozwiązaniem które jest zawsze możliwe jest założenie własnej działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że jej założenie wiążę się z szeregiem obowiązków. Przedsiębiorca-student nie może także korzystać w tym przypadku ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. Musi się zastanowić, czy może skorzystać z preferencyjnego ZUSRóżnica kwotowa, jeśli chodzi o mały i duży ZUS jest spora, więc warto to dokładnie zbadać.

Podsumowując można stwierdzić, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla studenta zazwyczaj jest umowa zlecenie lub jeśli jest taka opcją to umowa o dzieło (różnice między umowa opisywałam wcześniej). Przy tego rodzaju umowach formalności po obu stronach umowy jest najmniej i korzyść finansowa dla studenta jest największa.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu