W 2015 roku zmianie uległy przepisy dotyczące odliczenia VAT od wydatków związanych z zakupem paliwa. Czy wpłynęły one także na zakup nawigacji i CB radia do samochodu osobowego?

Pełne odliczenie VAT – jakie warunki należy spełnić?

Odliczenie pełnej wartości VAT od wydatków związanych z zakupem paliwa bądź części eksploatacyjnych do samochodu osobowego możliwe jest dopiero po spełnieniu określonych warunków:

  1. samochód będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością,
  2. pojazd, od którego chcemy odliczać 100% VAT należy zgłosić do urzędy skarbowego na dokumencie VAT-26,
  3. do użytkowanego samochodu należy prowadzić szczegółową kilometrówkę do podatku VAT,
  4. wprowadzenie w firmie zasad użytkowania pojazdu w postaci wewnętrznego regulaminu.

Jeżeli pojazd w firmie użytkowany jest w trybie firmowym, to wówczas przedsiębiorca po spełnieniu powyższych warunków może dokonać odliczenia pełnej wartości podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych oraz zakupionego paliwa.

Samochód osobowy w aplikacji inFakt – jak wprowadzić?

Częściowe odliczenie VAT – kiedy stosujemy?

W sytuacji, gdy podatnik nie chce prowadzić żmudnych procedur w celu odliczenia 100% VAT, może skorzystać z drugiej opcji, jaką jest częściowe odliczenie VAT. Wówczas pojazd osobowy wprowadzamy do majątku firmy w trybie mieszanym (samochód będzie użytkowany do celów prywatnych i firmowych) i przysługuje nam odliczenie 50% wartości podatku VAT.

Nieodliczona część podatku VAT (pozostałe 50%) stanowi koszt uzyskania przychodu.

Odliczenie VAT od faktury marża – czy to możliwe?

Nawigacja w kosztach firmy

Zakup nawigacji i CB radia – kiedy mogę odliczyć VAT?

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłosił samochód osobowy do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, wówczas od zakupionej nawigacji i CB radia może odliczyć pełną wartość podatku VAT, czyli 100%.

W przypadku, gdy samochód użytkowany jest w trybie mieszanym, to wówczas od nabytej nawigacji, jak również zakupionego CB radia można dokonać odliczenia części podatku VAT, a więc tylko 50%. Pozostała nieodliczona część stanowi koszt uzyskania przychodu.

Przejazd taksówką i komunikacją miejską w kosztach firmy

O czym warto pamiętać, zanim zakup wliczymy w koszty firmy

Zanim przedsiębiorca do kosztów zaliczy zakup nawigacji i CB radia do samochodu osobowego, powinien pamiętać o tym, że wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy będzie miał wpływ na wzrost przychodów lub na ich zabezpieczenie oraz dodatkowo będzie mieć ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zakup nawigacji i CB radia powinien być zatem w pełni uzasadniony. Przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności używa samochodu, np. w celu dojazdu na spotkanie z klientem, nie będzie miał z tym problemu, ponieważ nawigacja może mu to ułatwić. Równie łatwo będzie uzasadnić taki wydatek w przypadku usług transportowych, usług taksówkarskich lub usług świadczonych przez kierowców Ubera.

Faktura za przejazd Uberem dostępna dla każdego

Chcesz księgować swoją firmę w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Absolwentka Finansów i Rachunkowości oraz Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W inFakcie pracuje jako Starszy Specjalista ds. księgowości w Dziale Obsługi Przedsiębiorcy i Księgowego. Prywatnie pasjonatka podróży i wycieczek górskich.