Zakup nawigacji i CB radia do samochodu osobowego – co z VAT?
W 2015 roku zmianie uległy przepisy dotyczące odliczenia VAT od wydatków związanych z zakupem paliwa. Czy wpłynęły one także na zakup nawigacji i CB radia do samochodu osobowego?
Pełne odliczenie VAT – jakie warunki należy spełnić?
Odliczenie pełnej wartości VAT od wydatków związanych z zakupem paliwa bądź części eksploatacyjnych do samochodu osobowego możliwe jest dopiero po spełnieniu określonych warunków:
- samochód będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością,
- pojazd, od którego chcemy odliczać 100% VAT należy zgłosić do urzędy skarbowego na dokumencie VAT-26,
- do użytkowanego samochodu należy prowadzić szczegółową kilometrówkę do podatku VAT,
- wprowadzenie w firmie zasad użytkowania pojazdu w postaci wewnętrznego regulaminu.
Jeżeli pojazd w firmie użytkowany jest w trybie firmowym, to wówczas przedsiębiorca po spełnieniu powyższych warunków może dokonać odliczenia pełnej wartości podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych oraz zakupionego paliwa.
Samochód osobowy w aplikacji inFakt – jak wprowadzić?
Częściowe odliczenie VAT – kiedy stosujemy?
W sytuacji, gdy podatnik nie chce prowadzić żmudnych procedur w celu odliczenia 100% VAT, może skorzystać z drugiej opcji, jaką jest częściowe odliczenie VAT. Wówczas pojazd osobowy wprowadzamy do majątku firmy w trybie mieszanym (samochód będzie użytkowany do celów prywatnych i firmowych) i przysługuje nam odliczenie 50% wartości podatku VAT.
Nieodliczona część podatku VAT (pozostałe 50%) stanowi koszt uzyskania przychodu.
Odliczenie VAT od faktury marża – czy to możliwe?
Zakup nawigacji i CB radia – kiedy mogę odliczyć VAT?
W sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłosił samochód osobowy do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, wówczas od zakupionej nawigacji i CB radia może odliczyć pełną wartość podatku VAT, czyli 100%.
W przypadku, gdy samochód użytkowany jest w trybie mieszanym, to wówczas od nabytej nawigacji, jak również zakupionego CB radia można dokonać odliczenia części podatku VAT, a więc tylko 50%. Pozostała nieodliczona część stanowi koszt uzyskania przychodu.
Przejazd taksówką i komunikacją miejską w kosztach firmy
O czym warto pamiętać, zanim zakup wliczymy w koszty firmy
Zanim przedsiębiorca do kosztów zaliczy zakup nawigacji i CB radia do samochodu osobowego, powinien pamiętać o tym, że wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy będzie miał wpływ na wzrost przychodów lub na ich zabezpieczenie oraz dodatkowo będzie mieć ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zakup nawigacji i CB radia powinien być zatem w pełni uzasadniony. Przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności używa samochodu, np. w celu dojazdu na spotkanie z klientem, nie będzie miał z tym problemu, ponieważ nawigacja może mu to ułatwić. Równie łatwo będzie uzasadnić taki wydatek w przypadku usług transportowych, usług taksówkarskich lub usług świadczonych przez kierowców Ubera.
Faktura za przejazd Uberem dostępna dla każdego
Chcesz księgować swoją firmę w prosty sposób?
- Przetestuj inFakt za darmo.
- Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
- Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
- A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.
Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.
Podziel się nim ze znajomymi