Co to jest faktura VAT marża na samochód? Czy daje ona prawo do odliczenia podatku VAT?

Przedsiębiorca, który zakupuje samochód do firmy i otrzymuje fakturę VAT-marża, nie znajdzie na niej kwoty wyliczonego podatku VAT. Jaki ma to wpływ na rozliczanie podatku od zakupu i czy istnieje możliwość jego odliczenia?

Faktura VAT-marża a odliczanie VAT

Jedna z mniej popularnych w obrocie gospodarczym faktur, czyli faktura VAT-marża, dokumentuje czasami zakup samochodu. Jeśli w taki sposób przedsiębiorca nabędzie nowy środek trwały do firmy, pojawia się pytanie o to, czy istnieje jakakolwiek możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu oraz jak będzie wyglądało odliczanie VAT od pozostałych wydatków z nim związanych.

Faktura VAT-marża jest dokumentem, który kupującemu nie daje możliwości odliczenia podatku VAT – nigdy. Na fakturze przedsiębiorca nie znajdzie kwoty wyliczonego podatku. W związku z tym, samochód zakupiony na podstawie takiego dokumentu, trafia do ewidencji środków trwałych w wartości brutto – bez możliwości odliczenia VAT. Samochód będzie podlegał amortyzacji od wartości początkowej, którą jest kwota brutto właśnie.

Faktura VAT-marża – kiedy ją wystawiamy i w jaki sposób rozliczamy podatek VAT?

 Czy mogę odliczyć VAT od faktury-marża?

Koszty firmowe związane z eksploatacją samochodu

Wydatki ponoszone na użytkowanie takiego samochodu należy rozliczać standardowo – czyli rozliczając VAT od zakupów. Zakup samochodu bez prawa do odliczenia podatku VAT nie wpływa bowiem na rozliczanie kosztów jego eksploatacji.

Sprzedaż samochodu firmowego na fakturę VAT-marża

Wydatki związane z eksploatacją samochodu w firmie trafiają do kosztów na podstawie faktur wystawionych na dane przedsiębiorcy, w tym m.in.:

  • zakup paliwa do samochodu
  • zakup części samochodowych
  • koszty napraw auta
  • koszty przeglądów technicznych
  • ubezpieczenie samochodu
  • opłaty za przejazdy autostradą.

Czy mogę odliczyć VAT od paliwa?

Sprzedawca musi obliczyć VAT od faktury VAT-marża

Mimo że faktura ta nie zawiera kwoty podatku i kupującemu nie przysługuje prawo do jego rozliczenia, obowiązek taki ma sprzedawca. Przedsiębiorca, który wystawia fakturę VAT-marża, jest zobowiązany odpowiednio wyliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego właściwą kwotę podatku.

odliczanie VATu pytania

Taki sposób dokumentowania sprzedaży jest dla niego korzystny, bowiem kwota wyliczonego VAT jest dużo niższa niż w przypadku standardowej faktury VAT. Nalicza on ją od tzw. marży, czyli różnicy między kwotą nabycia a kwotą sprzedaży.

W 2016 podatek VAT wpłacamy do nowych urzędów skarbowych!

Chcesz rozliczać faktury VAT w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.