Samochód firmowy można sprzedać płacąc VAT od marży

Mamy dobre wiadomości do właścicieli samochodów, którzy wprowadzili je do firmy nie odliczając VAT-u. Wygląda na to, że wbrew wcześniejszym negatywnym sygnałom fiskus jednak nie będzie miał nic przeciwko temu, by VAT obliczać od marży. Inaczej mówiąc, jeśli samochód jest sprzedawany po niższej cenie niż był kupiony to VAT-u nie płaci się w ogóle.

Sprzedaż firmowego samochodu nie jest zwolniona z VAT

Przed 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy, którzy wprowadzili do działalności samochód firmowy z opcją odliczenia 50%/60% VAT-u lub bez opcji odliczenia VAT-u sprzedając ten samochód mogli korzystać z tzw. stawki zw, czyli ze zwolnienia z VAT. Innymi słowy, gdy chcieli sprzedać samochód to VAT-u nie doliczali.

Niestety, powyższe zwolnienie zostało zniesione, o czym informowaliśmy w tym artykule.

Zgodnie z nowymi przepisami sprzedaż każdego samochodu firmowego należącego do VAT-owca wymaga doliczania 23% VAT. Ze zwolnienia mogą korzystać już tylko przedsiębiorcy zwolnieni z VAT.

W związku z tym mogło pojawić się pytanie, czy wobec tego VAT-owiec, który nie odliczył VAT-u od samochodu może skorzystać z procedury VAT marża.

Kto może rozliczać VAT od marży?

System VAT marża sprawia, że VAT oblicza się od marży, czyli różnicy między ceną zakupu towaru lub usługi, a ceną dalszej odsprzedaży. Jeśli tej różnicy nie ma (czyli sprzedawca traci lub nie zarabia na sprzedaży), to VAT-u nie płaci się w ogóle.

Procedura VAT marża jest ograniczona do wybranych rodzajów transakcji, do których należą:

  • sprzedaż towarów używanych,
  • sprzedaż dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich,
  • usługi biur podróży.

Jak podpowiada logika samochód firmowy może być uznany za „towar używany”. Ale ponieważ jest środkiem trwałym w firmie, to z całą pewnością nie został zakupiony do celów dalszej odsprzedaży, z czym najczęściej łączona jest procedura VAT marża. Środek trwały ma bowiem służyć przedsiębiorcy co najmniej przez 1 rok.

Sprzedaż samochodu firmowego – czy i kiedy VAT marża jest możliwa?

Do tej pory izby skarbowe były przeciwne stosowaniu procedury VAT marża podczas sprzedaży środków trwałych. Uznawano bowiem, że marża dotyczy tylko towarów kupionych w celach dalszej odsprzedaży.

W tym roku pojawiły się jednak interpretacje podatkowe, które mówią coś przeciwnego (sygn. ILPP2/443-212/14-2/AK oraz sygn. ILPP2/443-243/14-4/MR).

kiedy vat marża jest możliwa

Zgodnie z nowymi interpretacjami przedsiębiorca, który nie odliczył VAT-u wprowadzając samochód do firmy może zastosować procedurę VAT marża sprzedając ten samochód. Oznacza to że:

  • Jeśli przedsiębiorca sprzedaje samochód drożej, niż go kupił (tzn. drożej, niż wynosiła jego wartość początkowa), to może obliczyć VAT od marży, czyli różnicy między wartością początkową, a ceną sprzedaży.
  • Jeśli sprzedaje samochód taniej niż go kupił to nie musi w ogóle doliczać VAT-u.
  • O chęci zastosowania procedury VAT marża nie musi wcześniej informować urzędu skarbowego, gdyż taki obowiązek mają tylko sprzedawcy dzieł sztuki.
  • Sprzedawca samochodu firmowego stosujący VAT marża musi zaznaczyć w deklaracji VAT-7(K) pole 57, które dotyczy stosowania marży wobec sprzedaży towarów używanych.

Więcej o procedurze VAT marża można przeczytać w tym poście na blogu inFaktu.

W skrócie

VAT marża podczas sprzedaży samochodu firmowego

Według najnowszych interpretacji przedsiębiorca sprzedający samochód firmowy może udokumentować tę sprzedaż fakturą VAT marża. Jeśli sprzedaje samochód taniej niż kupił, to nie dolicza VAT-u.

Jak widać z pewnością pozwoli to na uniknięcie zapłaty VAT-u lub sporą oszczędność w porównaniu do standardowej konieczności stosowania stawki 23%.

Oczywiście przed zastosowaniem procedury marża podczas sprzedaży samochodu firmowego trzeba pamiętać, że nie ma pewności czy w razie kontroli zostanie to zaakceptowane. Przywołane interpretacje podatkowe są indywidualne, co oznacza, że dają zabezpieczenie tylko temu podatnikowi, który o nie wnioskował.

Chcesz rozliczać samochód firmowy w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.