Koniec „stawki zw” dla sprzedaży samochodów z częściowym odliczeniem VAT

Z początkiem kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nie tylko szeroko opisywane zmiany w odliczaniu VAT od samochodów. Zmieniają się także przepisy nakazujące doliczać VAT w związku ze sprzedażą samochodu firmowego od którego odliczono 50% lub 60% podatku. Niestety, ta nowość dla przedsiębiorców jest niekorzystna.

Kto dolicza VAT sprzedając samochód firmowy?

W poprzednim artykule na blogu inFaktu szczegółowo opisaliśmy kiedy należy doliczyć VAT w przypadku sprzedaży samochodu „na firmę”. 1 kwietnia 2014 r. te zasady nieco zmieniły się. Obecnie VAT należy doliczyć sprzedając samochód firmowy, gdy ten samochód podczas wprowadzania do firmy:

  • nie pozwolił na odliczenie VAT,
  • pozwolił na odliczenie 100% VAT (wprowadzany do firmy na podstawie faktury 23% – m.in. samochody ciężarowe, a także osobowe tylko do użytku firmowego),

 

  • pozwolił na odliczenie 50% VAT (wprowadzany do firmy na podstawie faktury 23% – samochody do użytku „mieszanego”) lub 60% VAT.

 

Wspomniana nowość, to trzeci punkt. Otóż przed 1.04.2014 r. przedsiębiorcy, którzy wprowadzali do firmy samochody z opcją częściowego odliczenia VAT (zwykle 60%, maksymalnie 6000 zł) mogli sprzedawać takie samochody ze „stawką zw”. Innymi słowy, taka transakcja była zwolniona z VAT. A obecnie już nie jest.

Komu przysługuje zwolnienie z VAT w związku ze sprzedażą samochodu?

Co za tym idzie, obecnie zwolnienie z VAT sprzedaży samochodu przysługuje już tylko przedsiębiorcom, którzy wykorzystują swoje pojazdy do działalności zwolnionej z VAT. Wykorzystywanie samochodu do działalności opodatkowanej VAT-em jest równoznaczne z koniecznością doliczenia podatku podczas sprzedaży.

Przeniesienie do majątku prywatnego nie pomoże

W związku ze zmianą w przepisach przedsiębiorcy mogą zadawać sobie pytanie, co dzieje się w związku z przeniesieniem do majątku prywatnego samochodu, który pozwolił na częściowe odliczenie VAT.

Takie przeniesienie również wymaga doliczenia VAT-u, jeśli podatek był częściowo odliczonony wcześniej. VAT od przenoszonego samochodu wylicza się od jego aktualnej wartości rynkowej i ujmuje w ramach deklaracji VAT.

Zastanawiasz się, czy doliczyć VAT? To nic trudnego!

Oczywiście pod warunkiem, że masz dostęp do świetnego wsparcia. Taki dostęp otrzymasz po założeniu konta na inFakt.pl. Wtedy możesz:

 • Dzwonić lub e-mailować do księgowych inFakt i pytać ich o formalności związane z samochodem w firmie (a także wiele innych kwestii!).
 • Testować za darmo księgowość online przez 30 dni i wystawiać do 3 faktur w miesiącu.
 • Czytać praktyczny newsletter pełen porad dla przedsiębiorców.

Najlepiej po prostu załóż darmowe konto w formularzu poniżej. To nic nie kosztuje!

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

 • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
 • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
 • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto!