Faktura od kierowcy Ubera a możliwość wliczenia przejazdu w koszty


1 sierpnia 2015 3 min. czytania

Na całym świecie prężnie rozwijają się usługi oparte na ekonomicznym modelu dzielenia się. Flagowym przedstawicielem jest Uber, który jakiś czas temu wkroczył również do Polski. Wyjaśniamy czy korzystanie z tej usługi da się rozliczyć w kosztach działalności.

Działalność Ubera

Tzw. ekonomia dzielenia się (z ang. shared economy) to forma wymiany dóbr zataczająca coraz szersze kręgi. Można o niej mówić przykładowo w kontekście serwisu Bla Bla Car łączącego kierowców posiadających wolne miejsce w samochodzie z osobami szukającymi transportu, czy też Air Bnb oferującego pośrednictwo w udostępnieniu posiadanej nieruchomości.

Najwięcej szumu wywołuje jednak Uber, aplikacja mobilna pośrednicząca w kontakcie pomiędzy kierowcami posiadającymi własny samochód i chcącymi kogoś przewieźć, a klientami. Za jej pomocą pasażer wyszukuje wolny pojazd, który współpracuje z Uberem i zamawia kurs. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj tańsze niż zwykła taksówka. Zapłata za kurs polega na automatycznym pobraniu należności z karty kredytowej klienta.

Odpowiednie przepisy dopiero wejdą w życie

Przed rokiem Uber rozpoczął działalność w Polsce. Aktualnie firma działa w Warszawie, Krakowie oraz w Trójmieście.  Nie ma jednak przepisów, które jednoznacznie rozwiałyby wątpliwości, co do charakteru jej działalności.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych był aspekt odnoszący się do ustalenia, kto musi rozliczyć się ze świadczenia takiej usługi – Uber czy osoba udostępniająca własny samochód? Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów poinformowało w jednym z komunikatów, że dochody osiągane z usług transportowych, mają obowiązek rozliczać osoby odnoszące z tego korzyści, a nie firmy oferujące aplikacje.

Projekt odpowiednich zmian w ustawie o transporcie drogowym dopiero niedawno trafił do Sejmu. Jeśli przejdzie on w aktualnym brzmieniu, kierowcy jeżdżący dla Ubera, będą zobligowani do zdobycia licencji taksówkarskiej oraz założenia własnej działalności gospodarczej.

Rozliczeni kosztu Ubera – zależne od faktury

Z punktu widzenia przedsiębiorców korzystających z usług Ubera istotna jest możliwość ujęcia wydatku na kurs w kosztach firmy. Prawo do tego uzależnione jest od posiadania faktury poświadczającej wykonanie usługi. Odpowiedni dokument musi wystawić kierowca, jako że to on, a nie amerykański gigant jest usługodawcą.

Uber, iTaxi, etransport w kosztach firmy

Najlepiej więc jeszcze przed kursem dowiedzieć się czy kierujący jest w stanie wystawić fakturę. Jeśli tak – przejazd można rozliczyć w kosztach. W przeciwnym wypadku nie jest to możliwe. Ujednolicenie tej kwestii związane jest z wejściem w życie przepisów regulujących kwestię zakładania działalności gospodarczych przez kierowców Ubera. A na to przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Chcesz rozliczać przejazdy w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu