Jakie trzeba spełnić warunki, żeby dojazd taksówką można było wliczyć w koszty? Czy wystarczy paragon?

W celu dotarcia na spotkanie biznesowe do innego miasta przedsiębiorcy nierzadko korzystają z transportu publicznego, a będąc już na miejscu – z taksówek. W końcu kto lepiej orientuje się w gmatwaninie ulic, jak nie kierowca, który każdego dnia przemierza je wzdłuż i wszerz? Podpowiadamy, jakich zasad się trzymać, by przejazd móc zaliczyć do kosztów firmy.

Przejazd taksówką musi mieć związek z działalnością

Biorąc pod uwagę wygodę przemieszczania się po Polsce na spotkania z kolejnymi klientami, prywatny samochód to najbardziej optymalne rozwiązanie. Każdemu przedsiębiorcy może się jednak zdarzyć kurs taksówką. Choćby wtedy, kiedy własne auto odmówi posłuszeństwa albo nie ma on pojęcia, jak w określone miejsce dotrzeć. Bardzo ważną rolę odgrywa powiązanie tego wydatku z działalnością firmy.Na szczęście zazwyczaj nie ma z tym większych problemów. Wystarczy, że przedsiębiorca skorzystał z tej formy transportu wybierając się na firmowe spotkanie bądź dojeżdżając do biura.

3 sposoby na prawidłowe udokumentowanie przejazdu taksówką

Jeśli chcemy uwzględnić kurs w kosztach prowadzenia działalności, musimy zadbać o właściwe udokumentowanie tego faktu. Nie może temu posłużyć zwykły paragon fiskalny. Do odpowiedniego rozliczenia niezbędne jest posiadanie jednego z poniższych dokumentów:

  • faktury,
  • paragonu wraz z NIP-em nabywcy – w przypadku, gdy transakcja nie przekracza 450 zł lub 100 euro, paragon z numerem identyfikacji podatkowej uznaje się za fakturę uproszczoną,
  • faktury zbiorczej – może ją wystawić korporacja taksówkowa za wszelkie przejazdy w wybranym okresie.

Przejazd taksówką może rozliczyć przedsiębiorca, który posiada własny samochód.

Komunikacja publiczna – do ujęcia w kosztach wystarczy niekiedy sam bilet

Jak wygląda możliwość ujęcia w kosztach wydatków na przejazdy innymi środkami transportu publicznego? No cóż… jest to jak najbardziej możliwe. Jednorazowy przejazd np. pociągiem lub autobusem może być dla właściciela firmy kosztem.

Transport w kosztach

Dodatkowo istnieje możliwość, by do jego ujęcia w kosztach posłużyć się po prostu biletem. Jest to wystarczające, kiedy  bilet dotyczy trasy powyżej 50 km i zawiera dane firmy transportowej (wraz z NIP-em), datę wystawienia, informację o trasie, kwotę należności brutto i kwotę podatku.

Bilety miesięczne

Zakup tramwajowego biletu miesięcznego wymaga posiadania faktury. Sam bilet tutaj nie wystarczy. Dodatkowo niemożliwe może się okazać rozliczenie biletu miesięcznego w całości. Urzędnicy najpewniej bowiem założą, że przedsiębiorca korzysta z niego także prywatnie. Najbezpieczniej więc oszacować i rozliczyć tylko taki procentu biletu, w jakim jest on wykorzystywany w celach firmowych.

Chcesz rozliczać koszty przejazdów w prosty sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.