Czy potrzebna jest faktura za zakup mieszkania, żeby je wynajmować w ramach działalności?


2 grudnia 2019 4 min. czytania

Nabycie nieruchomości to jedna z bardziej opłacalnych i bezpiecznych inwestycji. I jak najbardziej możliwa w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Co warto wiedzieć kupując mieszkanie „na firmę”?

Podstawa to sprawdzenie ksiąg wieczystych

Nabycie mieszkania to nawet dla świetnie prosperującej firmy niebagatelny wydatek. W końcu przeznaczenie kilkuset tysięcy złotych na inwestycję ma swój spora kwota. Stąd też niezbędne jest odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie takiego przedsięwzięcia. Pomińmy aspekt wyboru właściwej nieruchomości – tutaj najistotniejsze są preferencje samego przedsiębiorcy, lokalizacja, cena, itd. O podpowiedź w tej materii najlepiej zgłosić się do biura nieruchomości.

Co trzeba wiedzieć o podatku od nieruchomości?

Po wybraniu mieszkania, które z pewnych względów najbardziej przedsiębiorcy odpowiada, niezbędne jest sprawdzenie jego ksiąg wieczystych. To właśnie w nich określony jest stan prawny nieruchomości. To dokumenty, do których wgląd dostępny jest każdemu. Sporo informacji dotyczących nieruchomości znajduje się również w ewidencji gruntów i budynków.

Przedsiębiorców, którzy kupują mieszkanie z zamiarem jego wynajmu z pewnością zainteresuje aspekt podatkowy dotyczący tego tematu. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zysk osiągany z najmu jest przychodem z działalności, do którego prawidłowego rozliczenia niezbędna jest faktura.

Rozliczanie przychodów z najmu i podnajmu.

Trzy domy, klucz do drzwi i mężczyzna w garniturze

Nieruchomość wymaga ustalenia jej wartości początkowej

Co oczywiste, podejmując się zakupu mieszkania bezwzględnie należy rozważyć kwestie podatkowe. Podstawową zaletą nabycia nieruchomości i wprowadzenia jej do majątku firmy jest możliwość jego amortyzacji. To – być może egzotyczne jeszcze dla niektórych przedsiębiorców słowo – oznacza stopniowe wrzucanie w koszty wartości początkowej danego lokalu.

W celu ustalenia, jaką wartość mieszkania można co miesiąc ująć w kosztach, potrzeba pomnożyć wartość początkową nieruchomości razy roczną stawkę amortyzacji. Na koniec uzyskaną wartość dzieli się przez 12 (liczba miesięcy w roku).

Żeby takie działanie było w ogóle możliwe, konieczne jest określenie wartości początkowej. Nie ma w tym przypadku znaczenia typ lokalu ani jego przeznaczenie – zakup z zamiarem stworzenia w nim siedziby firmy czy też wynajmu.

Zwyczajowo tą wartość określa się na podstawie ceny nabycia mieszkania lub domu. Powiększa się ją o wszelkie o koszty związane z zakupem, np. podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty notarialne, wydatki na wykończenie.

Wartość początkową można również określić tzw. metodą uproszczoną (budynki mieszkalne). Polega ona na przemnożeniu powierzchni lokalu przez kwotę 988 zł. Niski poziom tej ustawowej kwoty sprawia jednak, że właściwie nie ma możliwości, by ten sposób ustalenia wartości początkowej okazał się korzystniejszy niż na podstawie ceny nabycia.

8 pytań o środki trwałe i amortyzację.

Czas amortyzacji można znacząco skrócić

Następny krok, jaki musi wykonać przedsiębiorca to wprowadzenie nieruchomości do ewidencji środków trwałych. Nie ma jednak opcji wyboru konkretnej metody amortyzacji (choć generalnie jest ich kilka), jako że możliwe jest tu skorzystanie wyłącznie z metody liniowej.

Tutaj roczna stawka amortyzacji wynosi zaledwie 1,5%, co sprawia, że amortyzacja trwa kilkadziesiąt lat. Ten okres da się jednak kilkukrotnie skrócić. Istnieją bowiem dwie opcje, żeby zastosować stawkę na poziomie 10%.

To możliwe o ile kupiona nieruchomość była wcześniej przez kogoś używana (co najmniej 60 miesięcy). Druga opcja jest dostępna, jeśli lokal został przez przedsiębiorcę ulepszony, czyli przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych, na jego ulepszenie wydano minimum 30% jego wartości początkowej.

Lokale mieszkalne, niemieszkalne, spółdzielcze… – każda grupa ma przypisaną swoją stawkę amortyzacyjną!

5 sposobów na niższy podatek dzięki amortyzacji!

Rozliczaj koszty lokalu firmy w prosty sposób

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Dodaj pierwszy koszt wgrywając plik lub robiąc zdjęcie fakturze.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu