Wniosek o wydanie Wiążącej informacji stawkowej (wraz z załącznikiem)

inFakt
Wniosek o wydanie Wiążącej informacji stawkowej wraz z załącznikiemPobierz formularz za darmo w formacie PDF

Może się zdarzyć, że podatnik stoi przed wyborem odpowiedniej stawki ryczałtu lub podatku VAT dla produktów i usług, które realizuje w swojej działalności. Jeśli nie masz pewności, jaką wybrać, złóż wniosek o wydanie WIS, który rozwieje Twoje wątpliwości i w razie kontroli skarbowej będzie dokumentem potwierdzającym, że działasz zgodnie z prawem.

Jak i gdzie złożyć wniosek o wiążącą informację skarbową?

Wniosek można złożyć pisemnie, drukując formularz inFaktu i wysyłając go pocztą na adres Krajowej Informacji Skarbowej (ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała).

Możliwe jest również złożenie wniosku o wydanie WIS elektronicznie, za pośrednictwem portalu ePUAP i Profilu Zaufanego.

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek o wydanie WIS składa się z części głównej i załącznika (oba dostępne w jednym pliku PDF inFaktu). Wypełnij je zgodnie z instrukcją.

Opisując swoją sytuację, zrób to możliwie najbardziej szczegółowo, aby nie było żadnych wątpliwości, co do stanu faktycznego. Zalecamy, aby we wniosku nie powoływać się na określone przez nas PKWiU. Może się zdarzyć, że KIS odniesie się wyłącznie do tego, jaka stawka obowiązuje na wskazanym przez nas PKWiU, a nie do meritum sprawy czyli pomocy określenia właściwej stawki w oparciu o stan faktyczny, a co za tym idzie w drugiej kolejności dopasowania do tego odpowiedniego kodu.

WIS jest wydawana dla konkretnego podatnika w konkretnej sprawie, co oznacza, że nie można jej zastosować w innych sprawach i powoływać się na nią w przypadku kontroli. Informacja wydana dla kogoś innego może nam jedynie pomóc zrozumieć, czy nasza sytuacja i stawka jest podobna. Decyzję za ustalenie stawki ponosi jednak osobiście przedsiębiorca.

Ile kosztuje złożenie wniosku?

Opłata skarbowa wynosi 40 zł za każdą jednorazową sprawę (informację skarbową). Oznacza to, że jeśli we wniosku prosisz o wyznaczenie kilku powiązanych ze sobą stawek, powinieneś zapłać wielokrotność tej kwoty. Należy ją opłacić z góry. W przypadku wysyłki listownej dowód zapłaty dołącz do wniosku. Jeśli wniosek składasz w ePUAP, system umożliwi Ci automatyczną płatność lub dodanie potwierdzenia zapłaty w załączniku.

Ile dni będziesz czekać na odpowiedź?

KIS ma 3 miesiące, aby odpowiedzieć na Twój wniosek i wydać Wiążącą informację skarbową. Jeśli więc zbliża się termin, do którego musisz określić odpowiednie stawki VAT lub ryczałtu, zrób to ja najszybciej, żebyś mógł zgodnie z prawem zacząć stosować właściwe stawki.

Formularze do pobrania – inFakt

Jeśli szukasz gotowych wniosków i oświadczeń, skorzystaj z darmowych formularzy do pobrania inFakt. Kliknij w przycisk poniżej: