Wady i zalety franczyzy. Czego warto dopilnować, czy daje samodzielność na JDG?


26 kwietnia 2022 4 min. czytania

Franczyza to jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. Pod tym pojęciem kryje się gotowy system sprzedaży produktów i usług, opierający się na ścisłej współpracy pomiędzy prawnie niezależnymi i odrębnymi podmiotami, czyli franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Jakie aspekty dokładnie kryje franczyza? Czy przy jednoosobowej działalności gospodarczej zachowujesz samodzielność?

Czy franczyza jest dobrym sposobem na prowadzenie JDG? Zalety franczyzy

Istotnym plusem jest prowadzenie działalności pod znaną marką, co już na starcie daje większe szanse na wybicie się wśród konkurencji. Oszczędzasz zatem cenny czas i pieniądze niezbędne dla budowy marki.

Wraz z podpisaniem umowy z franczyzodawcą otrzymujesz dostęp do know-how, czyli do sprawdzonych recept biznesowych. Ułatwia to prowadzenie działalności, w której nie masz jeszcze doświadczenia. Ponadto franczyzodawcy przeprowadzają szkolenia dla swoich partnerów biznesowych i pracowników. Solidne wyszkolenie i umiejętne wdrożenie w działalność konkretnej franczyzy wpływa na jakość systemu. 

W ramach francyzny dostajesz wsparcie ze strony francyznodawcy m.in w zakresie:

  • rozpoczęcia działalności,
  • znalezienia lokacji,
  • negocjacji warunków współpracy z dostawcami,
  • dostosowania poziomu zatowarowania,
  • zatrudniania i selekcji pracowników,
  • prowadzenia księgowości,
  • niektórzy franczyzodawcy oferują wsparcie finansowe na start.

W ramach systemu franczyzowego uzyskasz lepsze warunki współpracy z kontrahentami i dostawcami, a także będziesz miał dostęp do preferencyjnych cen zakupowych. Dodatkowo, korzystasz z prowadzonych działań marketingowych organizowanych przez franczyzodawcę na skalę ogólnoświatową. 

Dzięki współpracy ze znaną marką ograniczasz swoje ryzyko finansowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Masz także znacznie większe szanse na przebicie barier wejścia na rynek takich jak: dostępność rynku, regulacje prawne, konkurowanie z monopolem, wysokie wymagania kapitałowe oraz preferencje klientów względem znanych marek. 

Jakie są wady franczyzy?

Jako franczyzobiorca musisz podporządkować się do ogólnych wytycznych, co ogranicza swobodę w podejmowaniu decyzji. Ponadto, prowadząc franczyzę musisz liczyć się z cyklicznymi kontrolami ze strony franczyzodawcy. Gdy zostaną wykryte jakieś naruszenia możesz otrzymać karę lub Twoja prowizja może zostać zmniejszona. Nagminne naruszenia mogą być podstawą do rozwiązania umowy.

Przystępując do systemu franczyzowego musisz liczyć się uiszczeniem nie tylko wstępnej opłaty franczyzowej, a także opłatami okresowymi za dalsze działanie pod marką. Ponadto istnieje możliwość narzucania odgórnych planów sprzedażowych do zrealizowania, które wpływają na to, jaką kwotę otrzymasz za prowadzenie działalności.

Ponadto błędne zarządzanie franczyzodawcy może wpłynąć negatywnie na wszystkich franczyzobiorców np. nietrafione inwestycje, nieefektywne kampanie reklamowe, zła strategia rozwoju czy wprowadzenie nieopłacalnej polityki cen. 

Co warto dopilnować jako franczyzobiorca?

Przed zdecydowaniem się na prowadzenie biznesu w formie franczyzy warto zapoznać się z wszystkimi jej aspektami, zarówno szansami, jak i ryzykiem. Na rynku istnieje już dość sporo konceptów franczyzowych. Warto wygospodarować swój czas i przeanalizować wszystkie oferty. Wybór odpowiedniego franczyzodawcy jest istotny, gdyż może się okazać że proponowany model współpracy jest mało opłacalny dla franczyzobiorcy.

Uważnie czytaj warunki współpracy, jeśli zdecydowałeś się już na konkrety system franczyzowy. Ważne jest zapoznanie z opłatami franczyzowymi, zakresem odpowiedzialności, a także profitami, jakie oferuje franczyzodawca w ramach umowy. Warto negocjować postanowienia umowy, aby uzyskać jak najkorzystniejsze warunki. 

Franczyza a samodzielność na JDG

Podstawą każdego biznesu jest samodzielność. W końcu jednym z ważniejszych czynników motywujących do zakładania własnej działalności gospodarczej jest możliwość dokonywania samodzielnych decyzji.

Oczywiście prowadzenie JDG w ramach systemu franczyzy daje mniejszą swobodę decyzji. Franczyzobiorca jest podporządkowany odgórnym standardom i musi realizować swoją działalność, kierując się gotowym modelem biznesowym. Cykliczne kontrole ograniczają wolność w ramach JDG, a konieczność zrealizowania planów sprzedażowych jest zmorą dla niektórych franczyzobiorców. Jednakże z drugiej strony na stracie otrzymujesz pełne wsparcie, co zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu na rynku. 

Pełna samodzielność JDG we franczyzie nie istnieje. To, jaki zakres swobody uzyskasz prowadząc biznes pod sztandarem znanej marki zależy od tego, jaki model biznesowy wybierzesz oraz w jaki sposób wynegocjujesz umowę z franczyzodawcą. Profitów z prowadzenia franczyzy jest wiele, jednakże możesz znacznie ograniczyć swoje korzyści, podpisując umowę nieuważnie i bez żadnych negocjacji. 

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu