Kalkulator wynagrodzeń na etacie i własnej działalności. Jakie są wady i zalety prowadzenia firmy?

Coraz więcej pracodawców pozwala pracownikom na wybranie formy zatrudnienia. Oprócz popularnej umowy o pracę mogą oni zdecydować się na samozatrudnienie, czyli tzw. kontrakt B2B (business to business). Założenie własnej firmy kusi przede wszystkim wizją rozwoju i samodzielności. Trzeba jednak pamiętać, że praca na własny rachunek niesie ze sobą wiele wyzwań i obowiązków, o których nie muszą pamiętać zatrudnieni na etacie.

Z drugiej strony, te drobne niedogodności rekompensowane są przez wyższe zarobki. Każdy kalkulator wynagrodzeń pokazuje jasno, że samozatrudnieni zarabiają więcej, niż ich koledzy robiący to samo, tylko na umowie o pracę. W dzisiejszym artykule porównamy UoP vs B2B i sprawdzimy, kiedy opłaca się B2B, a kiedy etat.

Co to jest umowa B2B?

Umowa B2B (zwana czasem samozatrudnieniem) to model rozliczania się z pracodawcą. Kontrakt B2B polega na współpracy firmy pracownika z firmą pracodawcy. Firma pracownika to (najczęściej) jednoosobowa działalność gospodarcza. Popularność B2B wynika z faktu, że taki model współpracy pozwala:

 • pracownikom: zarobić więcej,
 • pracodawcom: ponieść niższe koszty.

Przykład: pracownik na umowie o pracę zarabia 8 000 zł brutto. Kalkulator B2B vs UoP pokazuje, że otrzymuje on wtedy netto („na rękę”) niewiele ponad 5 600 zł. Podczas gdy całkowity koszt, który ponosi pracodawca to ponad 9 600 zł. Trzeba bowiem pamiętać, że rzeczywiste koszty pracodawcy są znacznie wyższe niż kwota brutto podana w umowie. 

kalkulator wynagrodzeń

Porównaj formy zatrudnienia
1 000 zł 20 000 zł


Całkowity koszt dla Twojego pracodawcy7 538,28
Przy zachowaniu całkowitego kosztu pracodawcy na innej formie zatrudnienia zarabiałbyś "na rękę"
Umowa o pracę 
4 500,00
Umowa zlecenie 
4 727,84
Własna działalność (B2B)5 983,15
Załóż firmę za darmo

Ten sam pracownik, jeżeli zdecyduje się na założenie własnej firmy, podpisze z pracodawcą kontrakt B2B i będzie wystawiał faktury na kwotę 8 000 zł + VAT, zarobi dużo więcej. Kalkulator B2B wskazuje, że po opłaceniu składek i podatków, może mu na rękę zostać nawet ponad 6 500 zł. Ostateczna kwota zależy np. od kilku składowych, np. wieku firmy (nowe firmy mogą skorzystać z ulgi na start), dlatego najlepiej jest osobiście sprawdzić swoją sytuację w kalkulatorze wynagrodzeń.

Korzyści i ograniczenia wynikające z umowy B2B

Na pytanie, czy jednoosobowa działalność gospodarcza się opłaca, nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele osób, które przeszły na kontrakt B2B nie wyobraża sobie powrotu na etat – cenią sobie bycie własnym szefem, możliwość wyznaczania kierunków działania itd.

Korzyści z prowadzenia własnej firmy są niewymierne, ale nie wszyscy o nich wiedzą. Niektórzy ludzie z góry są negatywnie nastawieni do jdg, mimo że tak naprawdę nie mają ku temu powodów. Uważają, że własna firma opłaca się wyłącznie robiąc biznes na dużą skalę i będąc zamożnym człowiekiem. Nie jest tak – przeciętny Kowalski jest w stanie wyjść lepiej na własnej działalności, niż pracując na etacie.

Choć, żeby być obiektywnym, nie można zapomnieć o wadach prowadzenia jdg. Własna firma to duża odpowiedzialność i nie każdy czuje się na siłach, by ją dźwignąć.

Plusy własnej działalności

 1. Elastyczny czas pracy. Prowadząc firmę, samemu układa się harmonogram dnia. Co prawda, niektóre umowy b2b wymagają od pracowników dyspozycyjności w określonych godzinach, ale można to znacznie łatwiej negocjować, niż pracując na etacie.
 2. Możliwość wyboru podatku liniowego. Podatek liniowy oznacza to, że niezależnie od osiąganych dochodów przedsiębiorca odprowadza 19% podatku. To korzystne rozwiązanie dla osób, które mają wysokie zarobki. Kalkulator wynagrodzeń pokazuje, że suma dochodów, przy których opłaca się przejść na podatek liniowy to około 100 000 zł. rocznie.
 3. Większe zarobki niż na etacie. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na umowy b2b, zarabiają więcej nie tylko dlatego, że mogą płacić niższe podatki. Po prostu współpracujący z nimi „pracodawcy” proponują im wyższe wynagrodzenia. Sumę, która wcześniej była kosztem zatrudnienia pracownika na etat, pracodawca może teraz zaoferować osobie, z którą współpracuje na kontrakcie B2B.
 4. Możliwość łatwego dorobienia do pensji. Niektóre firmy nie umożliwiają swoim pracownikom brania nadgodzin. Pracownicy, którzy chcą dorobić, rozglądają się wtedy za dodatkową pracą w innych firmach. Niestety przedsiębiorstwa nie zawsze chcą dawać umowy na ułamek etatu. To zamyka drogę do dorobienia wielu osobom. Za to łatwo jest znaleźć dodatkowe zajęcie (na mniejszą lub większą skalę), będąc przedsiębiorcą. Przedsiębiorca wystawia wtedy fakturę za wykonaną usługę i właściwie na tym kończą się formalności.
 5. Możliwość zaliczania wydatków w koszty. Jeśli jesteś w stanie dowieść, że zakup towaru lub usługi został dokonany na cele związane z przychodami firmy, to bez problemu możesz taki zakup wrzucić w koszty działalności i tym samym pomniejszyć podatek. Niemal wszystkie firmy zaliczają do kosztów np. wydatki na księgowość, telefon, internet itp.

Minusy własnej działalności

 1. Brak przywilejów pracowniczych. Prowadząc własną firmę z założenia nie można liczyć na płatny urlop wypoczynkowy czy urlop na żądanie. Ale coraz więcej firm ma taką politykę, że z własnej woli przyznaje pracownikom na b2b takie same przywileje, jak tym zatrudnionym na etacie.
 2. Konieczność wystawiania faktur, opłacania podatków, prowadzenia księgowości itd. Niektóre osoby uważają, że przy jdg jest bardzo dużo tzw. papierkowej roboty. Owszem: trzeba wystawiać faktury i wypełniać inne obowiązki. Jednakże samo wystawienie FV w programie do faktur trwa mniej niż 5 minut, przelew wykonuje się jeszcze krócej, a niemal wszystkie powinności względem ZUS i US można oddelegować w ręce sprawdzonej księgowej. To sprawia, że cała aktywność przedsiębiorcy na tego typu sprawy zajmuje godzinę-dwie w miesiącu.
 3. Trudności z uzyskaniem kredytu. Przedsiębiorcy mają trudniej niż osoby na etacie, jeżeli chodzi o możliwość uzyskania kredytu. Banki wymagają wyższych dochodów i prowadzenia firmy od 12 lub 24 miesięcy. Nieco liberalnej podchodzą do samozatrudnionych, którzy wcześniej byli zatrudnieni u tego samego pracodawcy na etacie.
 4. Łatwość rozwiązania umowy. Pracownika, który ma z pracodawcą podpisany kontrakt b2b nie chroni Kodeks Pracy i można z nim łatwo rozwiązać umowę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w umowie b2b zawrzeć okres wypowiedzenia. Ponadto jeżeli już dojdzie do rozwiązania umowy, to osoba prowadząca jdg prawdopodobnie szybciej znajdzie nowego pracodawcę od osoby, która oczekuje umowy o pracę.

Jak działa kalkulator wynagrodzeń?

Dla wielu ludzi czynnikiem decydującym o przewadze B2B nad UoP jest wysokość wynagrodzenia. Są w stanie przymknąć oko na wady umowy B2B, jeżeli tylko zarobią więcej, niż na etacie. Dla tych osób, dla których zarobki są najważniejsze powstały w internecie kalkulatory wynagrodzeń.

Kalkulator umowy o pracę pokazuje np., ile wynosi wynagrodzenie netto i brutto, a także całkowity koszt zatrudnienia pracownika przez pracodawcę. Mając te dane można je porównać w kalkulatorze B2B i dowiedzieć się, czy opłacalne jest przejście z etatu na B2B.

Kalkulator uwzględnia zaliczkę na podatek i składki ZUS. W przypadku kalkulatora B2B zmiennymi mogą być ulga na start lub mały ZUS. Dzięki elastyczności tego urządzenia, przedsiębiorca jest w stanie dowiedzieć się, jak będą kształtowały się jego obciążenia wraz z rosnącym stażem firmy.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu