Prezenty dla pracowników z wyższą ulgą zwolnień PIT! Ostatni dzwonek, by skorzystać z limitu

Agnieszka Kwiatkowska

To już ostatnia szansa dla przedsiębiorstw i firm, by skorzystać z podwyższonej ulgi na prezenty dla pracowników. Ulgę tę zawdzięczamy przepisom antycovidowym, które wprowadziły wyższe limity zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na świadczenia z funduszu socjalnego. Jakie są warunki korzystania z ulgi?

Zwiększone limity na świadczenia z funduszu socjalnego dają możliwość przekazania pracownikowi prezentu, który nie podlega opodatkowaniu, o wartości nawet 2 000 zł. Wraz z końcem 2023 r. podwyższony limit przestanie obowiązywać i wrócimy do wcześniejszych kwot. Limit w warunkach zwyczajnych wynosił jedynie 1 000 zł.

Kryteria skorzystania z wyższej ulgi 

Aby skorzystać z ulgi, należy spełnić istotne kryteria. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), prezent powinien być związany z finansowaniem działań o charakterze socjalnym. Dodatkowo konieczne jest jego pełne sfinansowanie go ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Eksperci przypominają też, że  pracodawca przy podziale świadczeń musi uwzględnić sytuację finansową, zdrowotną i rodzinną pracownika. 

Jak wykorzystać zwiększony limit? 

Uprawnienia do otrzymania świadczeń w ramach zwolnienia obejmują jedynie formy pieniężne lub rzeczowe. Nie zaliczają się do nich bony, np. do marketu lub talony. Zwolnione z podatku mogą być natomiast tzw. karty przedpłacone, bilety na wydarzenia muzyczne lub karty na zajęcia sportowe. Limit wykorzystywany jest w ciągu całego roku. W praktyce oznacza to, że każda nadwyżka przekraczająca wyznaczone 2 000 zł będzie już opodatkowana. 

box-icon

Przykład

Pracownik dostaje na Wielkanoc paczkę za 800 zł. Jesienią otrzymuje bilety na koncert za 400 zł, a na Boże Narodzenie dofinansowanie w kwocie 1 000 zł. Nadwyżka ponad limit (czyli 200 zł) będzie opodatkowana.

Czy świadczenia będą zwolnione ze składek ZUS?

Świadczenia objęte zwiększonym limitem będą zwolnione ze składek ZUS. Muszą jednak spełnić jeden warunek: być sfinansowane z funduszu socjalnego. Jest to często sprawdzane podczas przeprowadzanych kontroli. Przyznawanie świadczeń powinno być zatem zgodne z przepisami regulaminu funduszu. Kluczowa może okazać się też nazwa świadczenia. Tu preferowane jest nazwanie świadczenia wprost wsparciem związanym z dodatkowymi wydatkami świątecznymi, a nie jedynie wręczenie prezentu pod choinką. Choć może się wydawać, że są to szczegóły, mają one spore znaczenie w trakcie przeprowadzanych kontroli.

Agnieszka Kwiatkowska
Prawnik z wykształcenia, ale serce i zamiłowanie oddałam księgowości. Dlaczego? Bo uwielbiam bałagan liczb, który dla mnie ma sens . Pomagam firmom utrzymać porządek finansowy, a jednocześnie nie nudzę się ani chwilę. Liczby mówią do mnie własnym językiem, który tłumaczę swoim klientom w inFakcie.