Ryczałt a sprzedaż samochodu firmowego – jak rozliczyć?

Przedsiębiorca, który jako formę rozliczania się z podatku dochodowego wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może w swojej działalności wykorzystywać pojazd firmowy. Jak wygląda sprzedaż samochodu firmowego przez ryczałtowca? Według jakiej stawki należy opodatkować przychód? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy!

Sprzedaż samochodu firmowego przez ryczałtowca – jak należy udokumentować?

Sprzedaż pojazdu firmowego wprowadzonego do Ewidencji Środków Trwałych przedsiębiorca powinien udokumentować fakturą.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy podatnik do majątku firmy wprowadził samochód na podstawie oświadczenia o przekazaniu majątku prywatnego na cele prowadzonej działalności, a wprowadzony pojazd był zakupiony na umowę kupna-sprzedaży od osoby fizycznej. W takim wypadku podatnik w momencie sprzedaży może z powrotem wycofać pojazd do majątku prywatnego i sprzedaż samochód jako osoba fizyczna na umowę kupna-sprzedaży.

Wydatki na wyposażenie pokoju socjalnego – czy można zaliczyć do kosztów?

2 auta i kluczyki

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować?

Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, sprzedaż ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowana jest stawką ryczałtu w wysokości 3% wartości przychodu.

Opodatkowaniu podlega również sprzedaż samochodu firmowego, który został wycofany z działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojazd został wycofany z działalności, a dniem jego sprzedaży nie upłynęło sześć lat.

Wartość otrzymanego przychodu ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeśli samochód został sprzedany po upływie 6 lat od wyprowadzenia go z majątku firmy do majątku prywatnego.

Faktoring – czym jest i jak z niego korzystać?

Jak wygląda rozliczenie podatku VAT?

Naliczenie wartości podatku VAT na fakturze sprzedażowej uzależnione jest od tego, czy przy nabyciu pojazdu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca przy zakupie pojazdu dokonał odliczenia wartości podatku VAT, zobowiązany będzie do wystawienia faktury za sprzedaż pojazdu naliczając na niej podatek VAT w wysokości 23%.

Jeżeli natomiast podatnik wprowadził pojazd prywatny do majątku firmy oświadczeniem, to przy sprzedaży pojazdu korzystniejszym rozwiązaniem będzie wycofanie samochodu z powrotem do majątku prywatnego. Opcja taka pozwoli nam na uniknięcie naliczenia podatku VAT na fakturze sprzedażowej, ponieważ przy jego nabyciu (dokonując zakupu na podstawie umowy kupna-sprzedaży) nie mieliśmy możliwości odliczenia podatku VAT. W przeciwnym wypadku przy sprzedaży pojazdu z majątku firmy zobowiązani jesteśmy do wystawienia faktury VAT naliczając na niej podatek w wysokości 23%.

Struktura biznesplanu, czyli co powinien zawierać każdy biznesplan?

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo

  • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
  • Dodatkowo otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów na infolinii.
  • Wypróbuj naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną –  rozpocznij przez inFakt współpracę z dedykowaną księgową lub księgowym.

Załóż konto

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.