Jak rozliczyć koszt roweru i czy można w wziąć na firmę rower i samochód jednocześnie?

Istnieje sporo wydatków, które przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów firmowych – oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. Wśród nich jest pies, skuter, czy bilet miesięczny. A czy rower kupiony na firmę również można rozliczyć?

Wydatek na rower trzeba uzasadnić

Po spełnieniu pewnych kryteriów wydatki związane z zakupem roweru można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Co więcej przedsiębiorca, który zdecyduje się kupić rower na firmę może w całości odliczyć 100% VAT-u. Oczywiście jeśli ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

A jak to udowodnić? Sensownym argumentem dla organów podatkowych może być fakt, że przedsiębiorca np. dojeżdża pojazdem do biura lub gabinetu, czy na spotkanie z klientem.

Jeśli właściciel firmy jest w stanie udowodnić, że rower jest mu potrzebny w działalności może zaliczyć do kosztów nie tylko sam zakup pojazdu, ale również serwis i części do niego.

Nieco gorzej jest w przypadku akcesoriów. Niestety urzędnicy najpewniej podważą wrzucenie w koszty dodatkowych wydatków takich jak kask, czy też profesjonalna odzież rowerowa. Traktowane są bowiem jako zakupy, które mają charakter osobisty.

Czy można mieć w firmie zarówno samochód, jak i rower?

Z pewnością część przedsiębiorców zada sobie pytanie – jeśli posiadam już w działalności auto to czy mogę mieć również rower „na firmę”? W myśl przepisów fakt używania w firmie samochodu osobowego nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów wydatków na zakup roweru.

Nie powinno stanowić większego problemu wykazanie, że oba pojazdy są w firmie przydatne.
Samochód może służyć np. do przewożenia towarów czy dalszych wyjazdów na spotkania biznesowe, a rower na dojazdy do firmy. To argument, który pozwala rozliczać oba pojazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba wybierać pomiędzy jednym pojazdem a drugim.

Rower kupiony na firmę:

  • Można rozliczać w firmie mimo korzystania z samochodu
  • Umożliwia odliczenie 100% VAT od zakupu i części
  • Umożliwia zastosowanie amortyzacji jednorazowej

Rower na firmę – możliwość zastosowania amortyzacji jednorazowej

Przedsiębiorca może oczywiście zdecydować się na zakup droższego roweru, którego cena liczona jest w tysiącach złotych. Zazwyczaj, gdy wartość pojazdu przekracza 10 tys. zł, to jego zakup podlega amortyzacji, czyli stopniowemu wrzucaniu w koszty prze określony czas, np. 2,5 roku.

Z kolei jeśli jego cena nie wyniosła więcej niż 10 tys. zł, może być rozliczony w kosztach jednorazowo. To zasady obowiązujące choćby przy wykorzystaniu w firmie samochodu osobowego.

Trochę inaczej wygląda to w kontekście roweru. Cena zakupu nie jest tu bowiem istotna. Nawet jeśli wartość roweru przekracza 10 000 zł przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia go do kosztów bez rozbijania „na raty” korzystając z amortyzacji jednorazowej. Takie rozwiązanie przysługuje nowym przedsiębiorcom oraz „małym podatnikom”.

W celu skorzystania z jednorazowej amortyzacji nie trzeba składać żadnego urzędowego wniosku. Wystarczy spełniać warunki, które pozwalają na jej stosowanie.

Chcesz w prosty sposób rozliczać wydatki na firmę?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.