Reklama bez podatku VAT. Jak go uniknąć?

Adam Pietrzak

9 maja 2022 2 min. czytania

Zakładasz działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług reklamowych? Pod pewnymi warunkami możesz być zwolniony z VAT. 

Kto musi płacić VAT, a kto jest zwolniony?

Są takie rodzaje działalności gospodarczej, dla których rejestracja do VAT jest obowiązkowa niezależnie od wielkości sprzedaży. Do tego typu usług należy doradztwo, usługi prawnicze, czy też jubilerskie. Oznacza to, że np. adwokat już od pierwszej wyświadczonej usługi musi zapłacić VAT

box-icon

Warto wiedzieć

Katalog usług, które nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT znajdziesz w artykule 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi reklamowe nie są jednak wymienione w katalogu usług objętych obowiązkowym VAT już od pierwszej sprzedaży. Nie są też wymienione wśród usług, które korzystają z tzw. zwolnienia przedmiotowego. Zwolnienie przedmiotowe oznacza, że niezależnie od tego, ile wynosi nasza sprzedaż nie musimy rejestrować się jako czynny podatnik podatku od towaru i usług. Wśród usług przedmiotowo zwolnionych z VAT można wymienić m.in. usługi medyczne, czy edukacyjne.

box-icon

Warto wiedzieć

Pełen katalog usług przedmiotowo zwolnionych z VAT znajdziesz w artykule art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Do której grupy zaliczają się usługi reklamowe?

Świadcząc usługi reklamowe możesz jednak skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT. Warunek jest jeden: wielkość Twojej sprzedaży nie może być większa niż 200 tys. zł rocznie.

box-icon

Ważne

Jeśli zakładasz działalność gospodarczą w trakcie roku, to limit sprzedaży liczony jest proporcjonalnie.

Wylicza się go z następującego wzoru:

(200 tys. zł x liczba dni prowadzenia działalności gospodarczej w danym roku) / liczba dni w danym roku podatkowym

Przykład:

Pan Piotr założył agencję reklamową 1 sierpnia 2022 roku. Do końca roku pozostało mu 153 dni prowadzenia działalności. Wysokość sprzedaży do której Pan Piotr może korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT to 83 835,62 zł, czyli:

(200 000 zł x 153 dni) / 365 = 83 835,62 zł

Wysokość sprzedaży

Korzystając ze zwolnienia podmiotowego z VAT musisz jednak pilnować wysokości sprzedaży. Pierwsza transakcja, która spowoduje przekroczenie limitu, oznacza dla Ciebie konieczność rejestracji do VAT i opodatkowania jej tym podatkiem. Stawka VAT dla usług reklamowych to 23%.

box-icon

Warto wiedzieć

Szczegółowe informacje dotyczące zwolnienia podmiotowego znajdują się w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu