Szybkie rozliczenie PIT-u to furtka do niepłacenia zaliczki na podatek za ostatni kwartał roku

W ramach prowadzonej działalności rozliczasz się z podatku dochodowego w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Nie zmienia to faktu, iż w terminie do końca kwietnia musi złożyć roczne zeznanie podatkowe za rok poprzedni. Przedsiębiorco złóż zeznanie roczne do 20 stycznia! Możesz wiele zyskać!

Dlaczego do 20 stycznia?

Do 20 stycznia 2018 roku powinieneś jako przedsiębiorca rozliczyć się z podatku dochodowego za IV kwartał lub miesiąc grudzień 2017 roku. Zamiast tego jednak masz możliwość na złożenie zeznania rocznego, które obejmie cały rok 2017, w tym ostatni miesiąc lub kwartał. W 2018 roku 20 stycznia przypada w sobotę, zatem możesz skorzystać z tej możliwości aż do 22 stycznia 2018 roku!

Co zyskujesz?

Ostatecznym terminem na złożenie rozliczenia rocznego jest 30 kwietnia 2018 roku, więc nie musisz się śpieszyć. Możesz jednak zyskać, decydując się na wcześniejsze rozliczenie roczne!

  1. Jeśli na bieżąco opłacałeś zaliczki na podatek dochodowy, a w zeznaniu rocznym będziesz korzystać z ulg podatkowych albo będziesz rozliczać stratę z poprzednich lat, to dzięki temu „pośpiechowi” nie będziesz musiał opłacać zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 roku, o ile zaliczka za ostatni miesiąc lub kwartał nie przekroczy kwoty zwrotu wynikającego z PITu rocznego.
  2. Jeśli z PITu rocznego będzie wynikał zwrot podatku, otrzymasz go szybciej. Urząd skarbowy ma obowiązek dokonać zwrotu podatku dochodowego w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego. Praktyka pokazuje, że im później złoży się taki wniosek, tym czas oczekiwania na zwrot podatku wzrasta. Jeśli złożysz PIT roczny do 20 stycznia, wówczas otrzymasz zwrot maksymalnie do 20 kwietnia 2018 r.
  3. Jeśli spełnisz swój ustawowy obowiązek na początku roku kolokwialnie mówiąc będziesz miał problem z głowy. Nie będziesz musiał pamiętać o późniejszym złożeniu zeznania.

Spis z natury na koniec 2017 roku – co powinien zawierać?

Kto powinien skorzystać?

Złożenie zeznania rocznego w terminie do 20 stycznia jest korzystne dla podatników:

  • rozliczających się na zasadach ogólnych, którzy w zeznaniu rocznym uwzględniają ulgi podatkowe,
  • rozliczających stratę z lat ubiegłych,
  • wykazujących nadpłatę podatku dochodowego.

Dzięki temu wyżej wymienieni podatnicy mogą po pierwsze nie opłacać zaliczki za ostatni okres rozliczeniowy, a ponadto szybciej otrzymają zwrot podatku.

Jeśli wykazujesz zwrot podatku dochodowego zadbaj również o to, by zwrot był dokonany na konto bankowe. Jest to dużo korzystniejsze niż tradycyjny przekaz pocztowy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Dlaczego lepiej wnioskować o zwrot podatku na rachunek bankowy?

przedsiebiorco zloz zeznanie roczne do 20 stycznia

Ważne!

Jeśli zdecydujesz się na złożenie zeznania rocznego do 22 stycznia 2018 roku i z zeznania tego będzie wynikał podatek do zapłaty to terminem, w jakim musisz uregulować swoje zobowiązanie podatkowe jest właśnie 22 stycznia 2018 r. Nie zostaje on przesunięty do 30 kwietnia 2018 roku, czyli do ostatecznego terminu na złożenie zeznania rocznego. Ten termin jest obowiązujący dla podatników, którzy do 20 stycznia rozliczą ostatni kwartał lub miesiąc 2017 roku, a w terminie późniejszym złożą zeznanie roczne.

Kiedy nie warto?

Jeśli z zeznania rocznego będzie wynikał podatek do zapłaty, to może jednak lepiej poczekać z zeznaniem rocznym? Dzięki temu czas na złożenie PITu rocznego przesuwa się o ponad 3 miesiące i w tym czasie możesz środki przeznaczone na zapłatę podatku przeznaczyć na bieżącą działalność operacyjną lub inwestycyjną. Jeśli więc do 22 stycznia 2018 roku rozliczysz IV kwartał 2017 r. lub miesiąc grudzień 2017 r. to możesz poczekać z zeznaniem rocznym. Co więcej nawet jeśli złożysz zeznanie roczne na początku roku, np. pod koniec stycznia to z zapłatą podatku możesz poczekać do 30 kwietnia 2018 roku. Przepisy bowiem nie wymagają by wraz ze złożeniem deklaracji rocznej uiścić podatek z niej wynikający. Ważne, by i z jednym i drugim obowiązkiem zdążyć do 30 kwietnia 2018 r.

Przetestuj bezpłatnie aplikację inFakt!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
  • Udostępniaj faktury księgowemu

Załóż konto

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących artykułu zachęcamy do pozostawienia komentarza. Odpowiedzi udzieli autor wpisu.

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.