Jaki jest termin na przywrócenie zwolnienia z VAT?

Rejestracja do VAT sprowadza się do uzyskania statusu VAT-owca i dopełniania obowiązków z tym związanych. Oczywiście choć takie rozwiązanie ma swoje plusy, to jednak zapewne nie w pełni przypadnie do gustu każdemu przedsiębiorcy. W tym kontekście warto wiedzieć, że można zdecydować się na powrót do zwolnienia z VAT. Z czym się to wiąże i kiedy tak naprawdę jest możliwe?

Zwolnienie z VAT można stracić lub z niego zrezygnować

W większości polskich firm rejestracja VAT nie jest koniecznością. Jak zaznaczają przepisy jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać ze zwolnienia VAT, może się na to zdecydować, o ile łączna wartość jego sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku 150 tys. zł. I z takiego prawa korzysta sporo firm, którym nie w smak rejestracja jako VAT-owcy.

Jednak zwolnienie można stracić przekraczając wspomniany limit bądź po prostu z niego zrezygnować. Co się dalej dzieje? Przedsiębiorca musi się zarejestrować jako VAT-owiec składając formularz VAT-R w urzędzie ustalonym zgodnie z miejscem zamieszkania. A także wnieść opłatę skarbową w wysokości 170 zł.

Wszelkie późniejsze działania to już proza życia VAT-owca ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Nie jest jednak tak, że czynnym podatnikiem VAT trzeba być już po wsze czasy.

Kiedy możliwy powrót do zwolnienia z VAT?

Powrót do zwolnienia z VAT jest jak najbardziej możliwy. Tyle że nie można się na to zdecydować w dowolnym momencie. Prawo do takiego ruchu powstaje:

  • po upływie roku licząc od końca roku, w którym przedsiębiorca stracił zwolnienie albo z niego zrezygnował,
  • z zastrzeżeniem, że w tym okresie jego obroty nie przekroczyły limitu 150 tys. zł,
  • jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności nakazującej rejestrację.

Jeśli wymienione warunki zostały spełnione należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednio wypełniony formularz VAT-R. Tego obowiązku trzeba dopilnować w terminie siedmiu dni od momentu wyboru powrotu do zwolnienia z VAT. Proste? W teorii tak, niestety w praktyce już nie do końca.

Organy podatkowe restrykcyjnie definiują termin powrotu do zwolnienia z VAT

W opinii organów podatkowych powrót do zwolnienia z VAT jest bowiem możliwy jedynie w terminie siedmiu dni od końca roku, w którym nie miał prawa stosować zwolnienia.

Co za tym idzie przedsiębiorca, który utracił zwolnienie w 2013 r., a w całym 2014 r. nie przekroczył limitu obrotu wynoszącego 150 tys. zł musi złożyć formularz VAT-R pomiędzy 2 a 7 stycznia 2015 r. Jeśli tego nie zrobi nie może powrócić do zwolnienia z VAT.

Zdaniem większości ekspertów to stanowisko zdecydowanie zbyt restrykcyjne, co niekiedy potwierdzają sądy administracyjne stając po stronie przedsiębiorców. Tym samym powrót do zwolnienia z VAT w trakcie roku czasami okazuje się możliwy. Nie dzieje się tak jednak za każdym razem.

Chcesz radzić sobie z VATem w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.