Pół roku bez składek ZUS – „ulga na start”!

Osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla wielu z nich dostępna jest preferencja „ulga na start” gwarantująca nowym przedsiębiorcom zwolnienie z opłacania składek społecznych przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia firmy.

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o uldze na start

Kto może skorzystać z „ulgi na start”?

Zwolnienie z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy począwszy od dnia podjęcia działalności gospodarczej przysługiwać będzie przedsiębiorcom, którzy spełniają warunki:

  • podejmują działalność po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy,
  • nie wykonują w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy czynności o tym samym charakterze, jak te które wykonywali dla niego na etacie przed dniem rozpoczęcia prowadzenia firmy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Regulacje obowiązują od 2018 roku. 

Korzystanie z „ulgi na start” nie jest obowiązkowe, każdy przedsiębiorca może zrzec się tego prawa, wystarczy dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA.

6 miesięcy później…

Po upływie uprzywilejowanego okresu osoba prowadząca działalność zobowiązana jest do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W dalszym ciągu może zgłosić się do preferencyjnego ZUS- u i przez kolejne 24 miesiące płacić niższe składki.

Nowe składki ZUS w 2018 roku – mały i duży ZUS

ulga na start

Dlaczego zmiany zostały wprowadzone?

Celem wprowadzonych zmian było udzielenie wsparcia dla osób otwierających firmę. Z taką „ulgą na start” łatwiej podjąć decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej i spróbować swoich sił w biznesie.

Składka zdrowotna w 2018 roku

Przetestuj bezpłatnie aplikację inFakt!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
  • Udostępniaj faktury księgowemu

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w założeniu działalności.