Pół roku bez składek ZUS – „ulga na start”!

Osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla wielu z nich już teraz dostępna jest preferencja w postaci małego ZUS-u, a dodatkowo od maja 2018 roku wprowadzona zostanie również „ulga na start” gwarantująca nowym przedsiębiorcom zwolnienie z opłacania składek społecznych przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia firmy.

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o uldze na start

Kto może skorzystać z „ulgi na start”?

Zwolnienie z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy począwszy od dnia podjęcia działalności gospodarczej przysługiwać będzie przedsiębiorcom, którzy spełniają warunki:

  • podejmują działalność po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy,
  • nie wykonują w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy czynności o tym samym charakterze, jak te które wykonywali dla niego na etacie przed dniem rozpoczęcia prowadzenia firmy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Nowe regulacje obowiązywać będą prawdopodobnie od maja 2018 roku. Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. „Ulga na start” nie dotyczy osób, które zdecydowały się na założenie firmy przed tym terminem. Oznacza to, że jeżeli planujemy rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu, warto wstrzymać się z jeszcze decyzją, dzięki temu zyskamy pół roku zwolnienia ze składek ZUS.

Korzystanie z „ulgi na start” nie jest obowiązkowe, każdy przedsiębiorca może zrzec się tego prawa, wystarczy dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA.

6 miesięcy później…

Po upływie uprzywilejowanego okresu osoba prowadząca działalność zobowiązana będzie do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W dalszym ciągu może zgłosić się do preferencyjnego ZUS- u i przez kolejne 24 miesiące płacić niższe składki.

Nowe składki ZUS w 2018 roku – mały i duży ZUS

ulga na start

Dlaczego zmiany zostały wprowadzone?

Celem wprowadzonych zmian jest udzielenie wsparcia dla osób otwierających firmę. Z taką „ulgą na start” łatwiej będzie podjąć decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej i spróbować swoich sił w biznesie.

Składka zdrowotna w 2018 roku

Przetestuj bezpłatnie aplikację inFakt!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
  • Udostępniaj faktury księgowemu

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w założeniu działalności.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących artykułu zachęcamy do pozostawienia komentarza. Odpowiedzi udzieli autor wpisu.

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.