Nowe firmy w Polsce – katastrofa czy ewolucja?

Iza Pisarek-Godawa

W 2023 roku odnotowano 359,5 tys. nowych rejestracji działalności gospodarczych, co oznacza spadek o 2% względem roku 2022. Sam ostatni kwartał 2023 roku za to zaskoczył pozytywnie, wynikiem lepszym o 2,5%. A jak zapowiada się 2024 rok?

Dobry start 2024 roku

Początek roku to zwykle czas najbardziej intensywnego zakładania działalności gospodarczych. W pierwszym kwartale 2024 roku Polska odnotowała podobną liczbę nowo zarejestrowanych działalności gospodarczych jak rok wcześniej. Różnica niecałych 7 tys. w skali 359,5 tys. otwartych firm to nie jest drastyczna zmiana. Wpływ na to mogła mieć choćby wypadająca na koniec marca Wielkanoc (w 2023 roku był to 9-10 kwietnia).

box-icon

Opinia eksperta – Piotr Juszczyk, Główny doradca podatkowy inFaktu

Trudno dziś przewidywać dokładne wyniki dla 2024 roku, choćby ze względu na zmiany polityczne i prawne. Prawdopodobnie jednak można spodziewać się wyniku podobnego do tych z ostatnich lat, bo polski biznes odrobił już lekcję elastyczności i szybkiego reagowania na zmiany.

Nowe działalności gospodarcze w latach 2021–2023 

W 2023 roku odnotowano 359,5 tys. rejestracji działalności gospodarczych, co oznacza spadek o 2% względem roku 2022, zakończonego z 366,8 tys. nowych firm. Ostatni kwartał 2023 roku, kiedy odnotowano wzrost liczby rejestrowanych działalności o 2,5%, przyniósł optymizm, ale ten trend nie utrzymał się w kolejnych miesiącach, więc wygląda na to, że sytuacja się stabilizuje. 

W ostatnich trzech latach liczby zarejestrowanych działalności w pierwszym kwartale rośnie. Jednak w całym 2023 roku powstało o 7,3 tys. firm mniej niż rok wcześniej. Czy to duży spadek? Raczej nie, niemal tyle samo działalności może zarejestrować się jednego dnia (np. 2 stycznia 2024 roku powstało ponad 6,8 tys. działalności). Wahania w ostatnich latach są niewielkie, zawsze przekraczamy 350 tys. 

Ostatnie trzy lata przyniosły zarówno przedsiębiorcom, jak i gospodarce jako całości, wiele wyzwań, ale pokazały też zdolność firm do adaptacji oraz przetrwania w trudnych warunkach. Biznes przekonał się, jak ważna jest elastyczność.

W 2023 roku dynamika wzrostu nowo zarejestrowanych podmiotów nieco się zmniejszyła. Mimo to aktualne liczby świadczą o nadal dużej aktywności przedsiębiorczej w Polsce. 

box-icon

Opinia eksperta – Piotr Juszczyk, Główny doradca podatkowy inFaktu

Pomimo wyzwań związanych z pandemią, zmian przepisów oraz wysokiej inflacji polski rynek pracy i przedsiębiorczość wykazują dużą dynamikę i zdolność do adaptacji. Potwierdza to też nasz wskaźnik nastrojów przedsiębiorców, tzw. inFakt Indeks. W badaniu za 2023 rok wyniósł on 4,3 pkt, aż o 23,6 pkt więcej niż rok wcześniej. To najwyższa wartość od 2018 roku, kiedy zainicjowaliśmy coroczne badania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych badań, zachęcamy do lektury pełnego raportu inFakt Indeks 2023.

Mikrobiznes czy mikroetat?

W Polsce dominują jednoosobowe działalności gospodarcze. To zdecydowana większość nowo zarejestrowanych firm. Samozatrudnienie stanowi istotną część polskiej gospodarki.

Mali przedsiębiorcy współpracujący na stałe z jedną firmą to powszechne wyobrażenie na temat mikrofirm. Jednak wyraźnie rośnie też popularność koncepcji solobiznesu. Coraz głośniej mówi się o tym, że rozwijanie firmy nie musi oznaczać jej skalowania, a sukcesem zamiast kolejnych rekordów finansowych mogą być stabilne, satysfakcjonujące dochody, spokój i więcej czasu dla siebie. Dlatego wśród mikroprzedsiębiorców jest coraz więcej choćby cyfrowych nomadów, czyli ludzi, którzy chcą łączyć pracę z podróżowaniem, czy młodych mam, dla których elastyczność i niezależność są na wagę złota.

Takie osoby rzadko decydują się na zatrudnianie pracowników. Dużo częściej szukają partnerów o podobnym modelu biznesowym – wirtualnych asystentek, grafików, social media czy project managerek – którzy wspierają ich projektowo lub na stałe kilka do kilkudziesięciu godzin w miesiącu. A to tworzy przestrzeń dla kolejnych mikrobiznesów.

Iza Pisarek-Godawa
Communication Specialist w inFakcie oraz przedsiębiorczyni, która uwielbia zgłębiać nowe tematy. Lubi książki nie tylko czytać, ale też redagować i składać. W wolnym czasie chętnie zwiedza miasta, ale najbardziej odpoczywa na łonie natury.