Ile wynoszą składki ZUS przedsiębiorcy na zwolnieniu lekarskim? Przykłady z omówieniem

Pogoda sprzyja chorobom – a te z kolei mogą się wiązać z koniecznością zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej na pewien czas. Na szczęście, chory przedsiębiorca może płacić niższe składki ZUS za czas choroby.

Niższe składki ZUS za czas choroby

Przedsiębiorca obowiązkowo opłaca składkę z tytułu ubezpieczeń społecznych  i zdrowotnych, a opcjonalnie ma także do wyboru składkę na ubezpieczenie chorobowe. Aby mieć możliwość skorzystania z ulg w płaconych składkach ZUS w czasie choroby, sama choroba… nie wystarczy. Konieczne jest bowiem opłacanie przez przedsiębiorcę właśnie tej dobrowolnej składki chorobowej.

Zawieszenie działalności w czasie choroby

Zgodnie z przepisami dopiero otrzymanie zasiłku chorobowego z ZUS uprawnia do obniżenia wysokości składek za okres choroby.

Składka zdrowotna pozostaje bez zmian

Należy jednak pamiętać, że choroba nie uprawnia nas do zmniejszenia wszystkich opłacanych składek. Przedsiębiorca może pomniejszyć tylko składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe).

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne – różnice

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie ulega zmianom, a sama składka zawsze płacona jest w pełnej wysokości.

Jak liczyć składki ZUS za czas choroby

Składka na Fundusz Pracy – czy trzeba ją płacić?

Przedsiębiorca, który jest zobowiązany do opłacania składki na Fundusz Pracy, również dokonuje jej proporcjonalnego pomniejszenia za czas choroby. Tę składkę opłaca się nawet, jeśli podstawa jej wyliczenia po pomniejszeniu wyniesie mniej niż minimalne wynagrodzenie.

Kto nie płaci Funduszu Pracy?

Jak wyliczyć niższe składki ZUS?

Skoro wiemy już, które składki można obniżyć, pozostaje pytanie – jak to zrobić. Pomniejszenia składek dokonuje się za miesiąc, w którym przedsiębiorca otrzymał zasiłek chorobowy z ZUS.

W tym celu należy podstawę wymiaru składek podzielić przez liczbę dni danego miesiąca i pomnożyć przez ilość dni, w których przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom.

Jak otrzymać zasiłek chorobowy?

Przykład:

Przedsiębiorca chorował przez 10 dni w styczniu 2016 r. Podstawa do naliczania składek w 2016 r. wynosi 2433 zł. Należy więc dokonać następującego przeliczenia:

2433 : 31 dni = 78,48 zł

78,48 x 21 dni = 1648,08 zł

W tej sposób uzyskaliśmy wysokość nowej podstawy do obliczenia składek ZUS i możemy wyliczyć kwoty do zapłaty za czas wykonywania działalności, z pominięciem okresu choroby.

Chcesz opłacać składki na ZUS w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety księgowości elektronicznej.
  • Wystaw testową e-fakturę w inFakcie online lub w aplikacji inFakt na smartfon. Zajmie Ci to minutę.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – dopasujemy księgową lub księgowego do potrzeb Twojej firmy.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.