Do kiedy płaci się ZUS a do kiedy podatki? Kalendarz przedsiębiorcy

Osoba, która zostaje przedsiębiorcą szybko orientuje się jak ważną rolę w prowadzeniu działalności gospodarczej odgrywają terminy. Te podstawowe dotyczą zapłaty podatków, deklaracji VAT oraz składek ZUS. Jak wygląda to w szczegółach? O tym w kolejnym odcinku inFakt TV.

Prowadzanie własnej firmy wymaga dopełniania szeregu obowiązków. Generalnie można je podzielić na odnoszące się do opłacania podatków i składek ZUS oraz takie, które dotyczą odpowiedniego sporządzania i przechowywania dokumentacji.

Sporej części z nich należy dopilnowywać w ściśle określonych terminach. Spóźnienie np. w zapłacie podatku może się skończyć dla przedsiębiorcy nawet mandatem.

O jakich terminach nie wolno przede wszystkim zapomnieć? Obejrzyjcie poniższy odcinek inFakt TV, a dowiecie się wszystkiego, co istotne w tym temacie 😉

Podatek dochodowy – brak deklaracji i formularzy w ciągu roku

Rozliczanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych lub liniowo, wymaga jego odpowiedniego obliczenia i zapłaty w postaci zaliczek. Odpowiednią kwotę należy wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu bądź kwartale).

Przedsiębiorca musi więc w tym terminie zgromadzić wszystkie faktury przychodowe i kosztowe, a następnie wprowadzić je do KPiR. Czynności z tym związanych można dokonywać samodzielnie lub zlecić do biura rachunkowego.

Istnieje możliwość zmiany sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy – z miesięcznego na kwartalny lub odwrotnie. Można to zrobić jedynie raz w roku – do 20 lutego.

Rodzaj deklaracji VAT zależy od sposobu rozliczeń

Przedsiębiorca, który zdecyduje się zostać czynnym podatnikiem VAT musi zdawać sobie sprawę z zalet i wad takiego rozwiązania. Do plusów można zaliczyć choćby łatwiejszą współprace z innymi VAT-owcami. O innych sytuacjach, kiedy taki status okazuje się przydatny pisaliśmy już w tym artykule.

Rejestracja jako czynny podatnik VAT to jednak również obowiązki związane z tym podatkiem. Główny to opłacanie VAT do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale).

Drugim bardzo istotnym obowiązkiem związany z VAT jest składanie deklaracji:

  • VAT-7 – w przypadku rozliczeń miesięcznych,
  • VAT-7K – jeśli przedsiębiorca zdecydował się na rozliczenia kwartalne.

Właściwie wypełnioną deklarację trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie.

kalendarium przedsiebiorcy

Składki ZUS opłaca się każdego miesiąca

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców zobligowana jest do uiszczania składek ZUS. Oczywiście trzeba tego dopilnować w konkretnych terminach, które są identyczne dla przedsiębiorców na pełnym ZUS-ie, jak i opłacających je w preferencyjnej wysokości.

Różnica w terminach pojawia się wyłącznie dla właścicieli firm, którzy zatrudniają pracowników i tych, którzy działają samodzielnie. Składki ZUS należy więc opłacić do:

  • 10 dnia miesiąca – jeśli robi się to wyłącznie za siebie,
  • 15 dnia miesiąca – w przypadku zatrudniania pracowników.

Do obowiązków przedsiębiorców należy również właściwe przechowywanie dokumentów. Tutaj również trzeba zadbać o dopilnowanie pewnych terminów. Więcej informacji w tym artykule.

Interesują Was porady księgowe, chcecie wiedzieć jakie nowości wprowadzamy w inFakcie? Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube.

Chcesz ogarnąć księgowość w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.