Nadpłata rocznej składki zdrowotnej – czy i jak wpływa na wysokość podatku w 2023 r.?

Paulina Włodarczyk

Z rozliczenia rocznego składki zdrowotnej wyszła Ci nadpłata? Pamiętaj, że może ona wpłynąć na Twoje rozliczenie podatkowe w 2023 r. W jakich przypadkach do tego dojdzie? 

Nadpłata składki zdrowotnej przy opodatkowaniu według skali podatkowej

Jeżeli jesteś opodatkowany(-a) według skali podatkowej, to zapłacona składka zdrowotna nie wpływa na wysokość Twojego podatku dochodowego. Pamiętaj, że przy rozliczeniu na zasadach ogólnych, zapłaconej składki zdrowotnej nie zaliczasz w koszty, ani nie odliczasz od podatku dochodowego. Tym samym, jeśli otrzymasz zwrot z ZUS z tytułu nadpłaconej składki zdrowotnej, nie wpłynie to na wysokość Twojego podatku dochodowego.

box-icon

Ważne

Dla skali podatkowej zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej jest neutralny.

Nadpłata składki zdrowotnej przy opodatkowaniu podatkiem liniowym

Jeżeli jesteś opodatkowany(-a) podatkiem liniowym, to masz prawo zaliczyć zapłaconą składkę zdrowotną do kosztów podatkowych lub odliczyć ją od dochodu (za 2022 r. limit odliczenia to 8 700 zł). 

box-icon

Ważne

Ponieważ zapłacona składka zdrowotna wpłynęła na wysokość zapłaconego przez Ciebie podatku dochodowego, to otrzymanie zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej musisz uwzględnić w bieżącym rozliczeniu podatku.

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej rozliczysz jako: 

  • Korektę kosztów, jeżeli zapłaconą składkę zdrowotną w 2022 r. zaliczałeś(-aś) do kosztów podatkowych. W takim wypadku korekty dokonasz na bieżąco, ponieważ nie wynika ona z Twojego błędu. Czyli w momencie otrzymania zwrotu składki zdrowotnej z ZUS, zaksięgujesz odpowiednią wartość zwrotu, po stronie kosztów ze znakiem minus. 
  • Doliczenie do dochodu, jeżeli zapłaconą składkę zdrowotną w 2022 r. odliczałeś(-aś) od podstawy obliczania podatku dochodowego. Czyli obliczając podatek dochodowy za 2023 r., w rozliczeniu rocznym dochód zwiększysz o wartość otrzymanego zwrotu składki zdrowotnej. 

Nadpłata składki zdrowotnej przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 

Jeżeli jesteś opodatkowany(-a) według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to możesz pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę 50% zapłaconej składki zdrowotnej. Tym samym, skoro składka zdrowotna wpływa na wysokość twojego podatku dochodowego, to otrzymanie zwrotu nadpłaconej składki, należy również uwzględnić w rozliczeniu rocznym za 2023 r.

box-icon

Ważne

Oznacza to, że jeśli na podstawie sporządzonego rozliczenia rocznego składki zdrowotnej otrzymałeś(-aś) zwrot, to musisz zwiększyć podstawę opodatkowania o 50% wartości otrzymanego zwrotu. 

Podsumowując: osoby, które w trakcie roku odliczały składkę zdrowotną od podstawy opodatkowania lub zaliczały ją do kosztów uzyskania przychodów, muszą liczyć się z tym, że w przypadku otrzymania zwrotu nadpłaty składki, będą musiały ująć ją w przychodach.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.