Możliwa blokada kont bankowych dzięki ustawie o STIR


8 stycznia 2018 2 min. czytania

28 grudnia 2017 roku Prezydent RP podpisał ustawę o STIR. Jej  kluczowym elementem jest ograniczenie wyłudzeń VAT. Ustawa pozwala na blokowanie kont bankowych podatników. W jakich sytuacjach możliwa jest blokada kont bankowych?

Czym jest ustawa o STIR?

Podpisana ustawa 28 grudnia 2017r o zmianie niektórych ustawa w celu przeciwdziałania wykorzystania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych zakłada powstanie Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR). STIR stanie się najważniejszym narzędziem Krajowej Administracji Skarbowej, które umożliwi przesyłanie informacji między systemami bankowymi a administracją skarbową.
Głównym celem STIR jest walka z karuzelami VAT oraz ograniczeniem luki w podatku VAT. Wymiana danych między systemami bankowymi a administracją skarbową ma pozwolić na dokonywanie analiz finansowych pozwalających na identyfikacje przelewów charakterystycznych dla wyłudzeń skarbowych. Przeprowadzone analizy pozwolą szybszą reakcję urzędów w przypadku stwierdzonego wysokiego ryzyka popełnienia przestępstwa skarbowego. Analizy pozwolą także na identyfikację rachunków zakładanych przez podmioty powołane w celu popełnienia danego przestępstwa (tzw. słupy).
Dane dotyczące rachunków bankowych przekazywane do STIR będą niezależne od statusu VAT podatnika. STIR będzie kluczowym elementem w systemie uszczelniania podatku VAT poza ewidencją JPK oraz mechanizmem podzielnej płatności.
O JPK, Split payment i innych zmianach prawnych w 2018 można przeczytać tutaj
blokada kont bankowych

Blokada kont bankowych?

Na podstawie danych przekazywanych przez banki oraz SKOK-i do STIR zostanie ustalony wskaźnik ryzyka każdego rachunku bankowego wykorzystywanego w celach działalności gospodarczej. Przeprowadzona analiza pozwoli podjąć decyzję na podstawie, której Szef KAS będzie miał prawo zablokowania rachunku bankowego na 72 godziny. Przez ten czas właściciel nie będzie miał możliwości dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym. W przypadku podejrzenia, że wyłudzenie może przekroczyć 10 tys. euro, decyzją Szefa KAS może nastąpić przedłużenie blokady rachunku do 3 miesięcy. Mechanizm ten ma zapobiegać wyłudzeniom VAT z wykorzystaniem tzw. znikającego podatnika.
Warto zaznaczyć, że wielu z przedsiębiorców nie posiada oddzielnego rachunku firmowego co może spowodować zablokowanie konta osobistego wykorzystywanego do działalności gospodarczej.
Ustawa o STIR zacznie obowiązywać z dniem 13 stycznia 2018 roku. Natomiast jak zaznaczono w ustawa z dnia 24.11.2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, przepisy tyczące się blokowania rachunków bankowych wejdę w życie z dniem 30 kwietnia 2018 roku.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu