MF wydłużyło terminy składania sprawozdań finansowych za rok 2021
10 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Finansów dot. sprawozdań finansowych za rok 2021. Zgodnie z prośbą środowiska przedsiębiorców i księgowych wydłużono pierwotne terminy.
Pierwotny termin – do kiedy trzeba było złożyć sprawozdanie finansowe?
Cały proces zatwierdzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego powinien zostać przeprowadzony w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (czyli do 30 czerwca, jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym).
Spółki zarejestrowane w KRS mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego. Jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin na sporządzenie sprawozdania upływa 31 marca.
Następnie sprawozdanie zatwierdzają w terminie do 3 miesięcy odpowiednie organy w firmie np.: walne zgromadzenie wspólników, wszyscy wspólnicy. Zatwierdza też je właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej.
Co zmienia rozporządzenie Ministerstwa Finansów?
Wydłużeniu ulegają terminy przypadających w 2022 r. sporządzeń, zatwierdzeń i przekazania sprawozdań finansowych dla:
- jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF działających na rynku finansowym) oraz organizacji pozarządowych – o 3 miesiące;
- jednostek sektora finansów publicznych – o 1 miesiąc;
- podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe, w zakresie przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS – o 3 miesiące (na przeprowadzenie całego procesu sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania podatnik ma w tym roku 9 miesięcy, licząc od dnia sporządzenia bilansu rocznego).
Rozporządzenie dotyczy tylko sprawozdań składanych za rok 2021 w roku 2022. Nie będzie to zmiana trwała obowiązując w latach przyszłych.
Kto musi składać sprawozdanie finansowe?
Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa ujęte pod względem finansowym. Dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe nazywa się dniem bilansowym. Przykładowo jeżeli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to dzień bilansowy wypada 31 grudnia.
Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych mają:
- firmy, które muszą prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości, na przykład ze względu na wysokość przychodów lub status prawny
- firmy, które dobrowolnie wybrały księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Obowiązek ten może dotyczyć zarówno spółki kapitałowej (na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), spółki osobowej (na przykład spółki jawnej), jak też osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Forma prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia. Liczy się to jaka metoda ewidencjonowania przychodów i kosztów funkcjonuje w firmie.
Kto nie musi składać sprawozdania finansowego?
Spółki jawne lub spółki partnerskie nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego, jeśli mają przychody mniejsze niż 2 mln euro rocznie.
Składają jednak we właściwym Krajowym Rejestrze Sądowym oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Mają na to 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy.
Oświadczenie takie można złożyć drogą elektroniczną w Repozytorium Dokumentów Finansowych. Złożenie go on-line zwalnia jednocześnie z obowiązku wniesienia płatnego wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców wzmianki o braku obowiązku sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego na portalu S24. Dzieje się to automatycznie.
Co powinno znaleźć się w sprawozdaniu finansowym?
Sprawozdanie finansowe sporządzasz po polsku i w walucie polskiej. Składa się ono z:
- bilansu – wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy,
- rachunku zysków i strat – wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy,
- informacji dodatkowej – która zawiera między innymi opis przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym przyjętych metod wyceny i zmian w stosunku do roku ubiegłego.
Do sprawozdania finansowego trzeba dołączyć:
- uchwałę zatwierdzającą dokumenty,
- sprawozdanie z działalności (jeśli jest wymagane),
- uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty,
- opinie/sprawozdanie biegłego rewidenta (jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało badaniu).
Za niezłożenie sprawozdania finansowego grozi:
- grzywna nałożona na kierownika jednostki (np. członka zarządu),
- kara ograniczenia wolności kierownika jednostki od miesiąca do 2 lat,
- postępowanie przymuszające,
- rozwiązanie spółki i wykreślenie z KRS,
- ustanowienie kuratora.
Podziel się nim ze znajomymi