Kwota wolna od podatku zróżnicowana w zależności od dochodów – zmiany 2017


26 lutego 2017 2 min. czytania

Od 2017 roku podwyższona została kwota wolna od podatku, ale… tylko dla nielicznych. Z drugiej strony Ci, którzy zarabiają najwięcej nie będą mieć prawa do kwoty wolnej wcale. Dla większości nie zaszły żadne zmiany w tej kwestii.

Czym się różni kwota wolna od kwoty zmniejszającej podatek?

Kwota wolna od podatku to wartość dochodu podatnika, do wysokości którego nie powstaje zobowiązanie podatkowe, czyli nie zapłacimy żadnego podatku.

Kwota zmniejszająca podatek stanowi 18% z kwoty wolnej od podatku, odliczana jest od dochodu w celu ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego.

Jakie zaszły zmiany w kwestii kwoty wolnej od podatku?

Do tej pory kwota wolna od podatku była równa dla wszystkich i wynosiła 3091 zł. Osoby, które nie przekroczyły tego progu były zwolnione z opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Aktualnie wartość kwoty wolnej od podatku będzie zróżnicowana – zależna od osiąganych dochodów.

Do wysokości rocznego dochodu 6600 zł nie zapłacimy podatku dochodowego wcale. Jeżeli osiągniemy wyższy dochód, ale nie przekraczający 11 000 zł to kwota wolna od podatku będzie sukcesywnie malała. Począwszy od dochodu w wysokości 11 000 zł wzwyż kwota wolna od podatku przyjmie taką wartość jak dotychczas – 3091 zł, ale już od 85 528 zł dochodu znowu zacznie maleć. Jeśli nasz dochód przekroczy 127 000 zł to nie będzie przysługiwać wcale.

Oznacza to, że dla większości osób kwota wolna od podatku nie ulegnie zmianie. Skorzystają tylko Ci, których średni miesięczny dochód jest mniejszy od 916 zł. Natomiast osoby zarabiające najwięcej całkowicie stracą preferencję w postaci kwoty wolnej od podatku.

Zależność wartości kwoty wolnej od podatku od osiąganego dochodu przedstawia poniższa tabela:

kwota wolna od podatku 2017

Uważaj od kogo kupujesz! Nowe sankcje od 2017 roku

Jaka jest zależność między kwotą wolną od podatku a formą opodatkowania?

Kwota wolna od podatku przysługuje przedsiębiorcom, którzy jako formę opodatkowania stosują zasady ogólne – oczywiście pod warunkiem osiągnięcia dochodu nie przekraczającego progu 127 000 zł. Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczające się w oparciu o ryczałt czy podatek liniowy nie mają prawa do uwzględniania kwoty wolnej od podatku – niezależnie od dochodów.

Sprawdź ile wyniosą nowe składki ZUS w 2017 roku? Mały i duży ZUS

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Masz pytania? Zostaw komentarz lub napisz: info@infakt.pl.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu