Księgowość dla nievatowców – dostępna w inFakcie

Świat przedsiębiorców można podzielić na „vatowców” i „nievatowców”. W wielkim skrócie – ci pierwsi odliczają VAT od zakupów, a ci drudzy nie muszą go doliczać do sprzedaży. Warto wiedzieć, że obie grupy mogą korzystać z inFaktu. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia – zwłaszcza przedsiębiorców zwolnionych z VAT.

4 usługi inFaktu dopasowane do potrzeb „nievatowca”

Wśród usług inFaktu są 4 takie, które dopasowaliśmy do potrzeb „nievatowców”, czyli przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Warto przyjrzeć się im bliżej i przetestować – za darmo.

1. Wystawianie faktur „zw”

Do końca 2013 r. przedsiębiorca zwolniony z VAT wystawiał rachunki, ale teraz wystawia faktury „zw”. W inFakcie oczywiście jest to możliwe. Jest to o tyle proste, że w inFakcie bez problemu można na takiej fakturze dodać podstawę zwolnienia. Jak to działa?

Użytkownik ma po prostu listę rodzajów transakcji zwolnionych z VAT. Wybiera z niej właściwą, np. szkolenia BHP, a inFakt automatycznie zamieszcza na fakturze podstawę do zwolnienia z VAT, czyli odwołanie do odpowiedniego przepisu. Szperanie w ustawie nie jest wobec tego konieczne.

2. Samodzielna księgowość dla nievatowców

Druga ciekawa usługa dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT to samodzielna księgowość w Programie do Księgowości inFakt.

Aby zacząć księgowość w inFakcie, „nievatowiec” musi pamiętać, aby wypełniając dane księgowe:

  • zaznaczyć „sprzedaż zwolniona” w opcji „Rodzaj prowadzonej sprzedaży VAT”,
  • podać sumę sprzedaży podlegającej limitowi 150 tys. zł – dotyczy przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia podmiotowego.

Oprócz tego trzeba oczywiście pamiętać o standardowych danych, które inFakt wymaga od nowego użytkownika. Chodzi np. o dane z KPiR, sposób rozliczania PIT, informacje o ZUS-ie, itd.

Samodzielna księgowość

Takie ustawienie Programu do Księgowości pozwoli na rozliczanie księgowości zwolnionej z VAT. W programie nie będą się tworzyły rejestry i deklaracje VAT, a zamiast nich inFakt będzie tworzył uproszczony rejestr sprzedaży. Dojdzie też nowy dokument, który nazwaliśmy „Utargiem dziennym” – wprowadza się nim sprzedaż, dla której klienci nie żądali faktur (jest to tzw. sprzedaż bezrachunkowa).

3. Samodzielna księgowość „mieszana”

W nieco podobny sposób można w inFakcie rozpocząć księgowość dla sprzedaży mieszanej.

Sprzedażą mieszaną określa się sytuację, w której przedsiębiorca jednocześnie prowadzi sprzedaż opodatkowaną VAT-em i zwolnioną z VAT.

Prosty przykład, to programista, który jest VAT-owcem i jedocześnie wynajmuje posiadane mieszkanie studentom (do celów mieszkaniowych). Wynajem do celów mieszkaniowych jest zwolniony z VAT-u, a usługi programistyczne są opodatkowane. Tym samym pojawia się sprzedaż mieszana.

Księgowość dla sprzedaży mieszanej wymaga wyodrębnienia kosztów, które dotyczą obu rodzajów sprzedaży. VAT od nich rozlicza się według proporcji (czyli udziału sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży).

Sprzedaż mieszaną w inFakcie ustawia się podobnie jak zwolnioną – podczas wypełniania danych księgowych należy wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach VAT. W polu „Rodzaj prowadzonej sprzedaży VAT” trzeba wybrać „sprzedaż mieszana”. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule na blogu inFaktu.

4. Księgowość w inFakcie

Oczywiście zarówno obsługa księgowa dla nievatowców, jak i dla sprzedaży mieszanej są dostępne w inFakcie. Dzięki niemu przedsiębiorca nie musi samodzielnie dokonywać rozliczeń – może skupić się na biznesie, a księgowość oddać w ręce ekspertom.

Oto jak działa księgowość w inFakcie:

  1. Przedsiębiorca wystawia faktury (w tym „zw”) w inFakcie.
  2. Przedsiębiorca przekazuje koszty księgowym – np. w postaci skanów elektronicznych lub zdjęć wykonanych aplikacją mobilną na smartfona.
  3. Księgowi inFaktu rozliczają koszty i obliczają podatki – klient otrzymuje informację o ich wysokości.
  4. W każdej chwili można zalogować się na inFakt.pl, aby sprawdzić kwoty przychodów i kosztów, wysokość podatków, składek ZUS, a także pobrać skany kosztów.
  5. Każdy klient, który wybrał księgowość w inFakcie, ma osobistą księgową – dedykowaną osobę, które prowadzi księgowość jego firmy.

Oczywiście wtedy nie trzeba przejmować się sposobem rozliczania VAT-u, czy kwotą limitu dającego prawo do zwolnienia z VAT. O to dbają księgowi inFaktu, którzy informują przedsiębiorcę o ewentualnych obowiązkach z tym związanych. Prosto, wygodnie i nowocześnie.