Księgowa online czy księgowa z okolic

Są trzy warunki, które ułatwiają współpracę z księgową. (1) Ze swoją księgową musisz mieć dobry kontakt. (2) Ważna jest również jej dyspozycyjność. (3) A zaufanie to fundament. Prześwietlamy obsługę przez księgową online i tradycyjną pod kątem tych trzech warunków.

  • Dobry kontakt z księgową sprawia, że szybko dostajesz odpowiedzi na swoje pytania i swobodnie możesz je zadawać.
  • Dyspozycyjna księgowa wyręcza Cię w kontaktach z urzędami.
  • Zanim wybierzesz księgową, zaufanie czerpiesz z opinii i warto przyjrzeć się też ukończonym kursom.

Dobry kontakt z księgową

Wg badania Indeks inFakt, przeprowadzonego na ponad tysiącu przedsiębiorców, preferowane formy kontaktu z księgową to telefon (69%) oraz email (66%). Spotkania to ostateczność i dotyczą zwykle takich sytuacji jak:

  • gdy są ustalane warunki współpracy i podpisywana umowa (raz),
  • gdy przedsiębiorca chce przejrzeć dokumentację księgową,
  • gdy przedsiębiorca osobiście dostarcza papierowe faktury (co miesiąc),
  • gdy przedsiębiorca ma poważne pytania.

Czy przychodzą Ci do głowy inne preteksty do spotkania z księgową?

Podziel się nimi w komentarzu! Pomożesz nowym przedsiębiorcom – dowiedzą się więcej o możliwym zapotrzebowaniu na spotkania z księgowym.

W sytuacji, gdy księgowej wysyła się faktury wyłącznie drogą elektroniczną, na co dzień nie ma różnicy w jakości kontaktu między księgową online a tą posiadającą biuro w okolicy.

Doświadczenie księgowych inFakt wskazuje, że podpisanie umowy i odpowiadanie na poważne pytania z powodzeniem realizuje się zdalnie, bez spotkań.

Ponadto w aplikacji inFakt przedsiębiorca ma wgląd do swojej dokumentacji księgowej na bieżąco. Nie musi prosić księgowej o znalezienie mu faktury sprzed roku. Może śledzić stan opłacenia faktur oraz działania księgowej na każdym dokumencie.

Dyspozycyjność księgowej

Dużym ułatwieniem dla każdego przedsiębiorcy jest to, że księgowa może przejąć kontakty z urzędami – zaczynając od samego założenia działalności w imieniu przedsiębiorcy.

Na czym polegają kontakty z urzędami? Współcześnie jest to przede wszystkim wymiana korespondencji, czyli odpowiadanie na pisma z US czy ZUS.

Korespondencję z urzędem może tak samo sprawnie prowadzić księgowa zdalna jak i księgowa z biurem w bliskiej okolicy.

W rzadkich przypadkach, gdy urząd stwierdza braki w dokumentacji księgowej i uruchamia czynności sprawdzające, sama księgowa może reprezentować przedsiębiorcę osobiście, stawiając się na wezwanie do urzędu. Najczęściej w tej sytuacji zaproszony do urzędu będzie jednak przedsiębiorca, a nie księgowa.

W umowie ze zdalnym księgowym można zastrzec, że zjawi on się w odpowiednim urzędzie, gdy będzie to konieczne (w inFakcie jest to standard). Księgowi inFaktu w przypadku, gdyby zostali wezwani przez urząd, sami ponoszą koszty dojazdu.

Zaufanie do księgowej

Jeśli księgowa jest z najbliższej okolicy, to możesz całkiem słusznie zakładać, że będzie przykładała dużą wagę do dbania o swoje dobre imię wśród miejscowych klientów, którzy znają ją osobiście. Ich opinie mają znaczenie dla jej pozycji na lokalnym rynku.

Odwiedzając biuro księgowej, możesz sprawdzić naocznie, jak prosperuje jej biznes. Dobrą księgową powinno być stać na ładne biuro i dobrą lokalizację, prawda? Może na ścianach biura zauważysz certyfikaty szkoleń. To też buduje zaufanie, choć… nie każdy księgowy inwestuje w swoje biuro w czasach, gdy coraz mniej klientów chce je odwiedzać.

Zaufana księgowa

Księgowi inFaktu nie muszą mieć biura, ale zawsze mają opinie i wiemy, kto je wystawił – ich klienci. Skąd to wiemy? Każdy klient jest regularne proszony o ocenę współpracy ze swoim księgowym i te właśnie opinie możesz tutaj przeglądać za darmo. Księgowi inFaktu informują również na swoich profilach o ukończonych szkoleniach.

Brak biura oznacza… brak kosztów wynajmu, wyposażenia i codziennych dojazdów. Te oszczędności pozwalają księgowym online utrzymać ceny obsługi księgowej na rozsądnym poziomie. Zamiast inwestować w doniczki – inwestują w swoją edukację.

Podsumowanie: księgowanie online czy tradycyjne?

Mimo tego, że coraz więcej rzeczy załatwiamy przez internet, tradycyjna księgowość świadczona „z biura” trzyma się mocno i są ku temu powody. Zdecydowanie sprzyja ona budowaniu zaufania i dobremu kontaktowi. Daje też pewność dyspozycyjności.

W tych trzech wymienionych wymiarach księgowanie online, za pośrednictwem takiej aplikacji jak inFakt, niczym jednak nie ustępuje księgowości tradycyjnej.

Zdecyduj sam, który rodzaj księgowości jest Ci bliższy. Najważniejsze, byś miał zaufanie do swojej księgowej i porządek w papierach. Powodzenia!

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.