Czy, żeby być księgowym trzeba mieć studia lub specjalne uprawnienia? Czy przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić księgowość?


29 marca 2019 3 min. czytania

Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Od czasu deregulacji zawodu księgowego w 2014 roku nie trzeba dodatkowych uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co to oznacza w praktyce i jak wpłynęło na rynek usług księgowych? Warto wiedzieć.

Ty jesteś księgowym!

Jeśli tylko tak postanowisz – choćby od jutra możesz sam być księgowym w swojej firmie. Nikt Ci tego nie zabroni. Zostanie księgowym dla samego siebie ułatwi Ci aplikacja taka jak inFakt. Na kanale YouTube inFaktu znajdziesz filmy pokazujące, jak się sprawnie księgować.

Wiele osób korzystających z inFaktu prowadzi swoją rachunkowość samodzielnie, ale coraz więcej wybiera jednak współpracę przez aplikację inFakt z dowolnym księgowym (dając mu dostęp do aplikacji) lub z kimś wybranym z listy sprawdzonych księgowych rekomendowanych przez inFakt.

Dlaczego przedsiębiorcy księgujący się samodzielnie przechodzą na obsługę księgową?

Zdalna księgowa nie kosztuje wiele. To nie jest taki koszt jak dodatkowy pracownik w firmie, a oszczędność czasu – jest ogromna! Ponadto w inFakcie nadal cała dokumentacja księgowa pozostaje pod kontrolą przedsiębiorcy. Ewentualny powrót do księgowania się samodzielnie jest prosty.

Biuro rachunkowe – czyli kto?

Chcąc założyć firmę pod szyldem „biuro rachunkowe” i (to ważne!) prowadzić pełną księgowość trzeba spełnić następujące warunki: bycie niekaranym za przestępstwa o charakterze rachunkowo-księgowym (ustawodawca podaje ich dokładny katalog); trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnych (czyli być pełnoletnim) i mieć wykupione OC. Ale już „biuro rachunkowe” rozliczające tylko KPiR… wcale nie musi mieć OC!

Słowem – „biuro rachunkowe” może założyć każdy – absolwent geografii czy socjologii. Ba! Nawet absolwent liceum – i tak czasem się dzieje. Ukończenie rachunkowości nie jest konieczne. Jeśli nie popełniłeś przestępstw skarbowych i jesteś pełnoletni, możesz prowadzić „biuro rachunkowe”. Do dzieła!

Czy trzeba mieć pracowników, by prowadzić biuro rachunkowe? Nie.

Etatowa księgowa

Do tej roli możesz zatrudnić praktycznie dowolną osobę, której ufasz w kwestiach księgowych. To może być np. ktoś z Twoich krewnych – to często spotykane rozwiązanie w firmach rodzinnych.

Jakie są plusy księgowej na etacie? Przede wszystkim – wyżej wspomniane zaufanie. To jest największa zaleta etatowej księgowej. Znasz tę osobę. Ona zna Twój biznes. W dowolnej chwili możecie porozmawiać.

A gdy w rachunki wkradnie się błąd? W odróżnieniu od biura rachunkowego, które zobligowane jest na podstawie umowy do pełnego wyrównania szkód, księgowa na etacie odpowiada materialnie jedynie do trzykrotności wynagrodzenia.

Minimalny koszt zatrudnienia osoby na etacie to obecnie 2 710,81 zł brutto. Mało prawdopodobne jest jednak znalezienie osoby za tę kwotę na tak odpowiedzialne stanowisko jak księgowa. Należy tę sumę pomnożyć przynajmniej przez dwa.

Zdalna księgowa

Wspomniany wcześniej zdalny księgowy czy księgowa, to rozwiązanie łączące plusy ekonomicznej „księgowości online” z atutami etatowej księgowej. W inFakcie mocno wierzymy, że dla większości mikro, małych i średnich firm jest to  właśnie przyszłość księgowości.

Usługa inFakt Księgowi stwarza warunki sprzyjające zaufaniu dzięki wiarygodnym opiniom klientów oraz dwuetapowym testom kompetencyjnym dla księgowych. Współpracując z księgowym przez aplikację, przedsiębiorca może prześledzić każdą czynność księgowego wykonaną na danym dokumencie i kontaktować się z nim bezpośrednio.

Liczba firm obsługiwanych przez zdalnych księgowych rośnie z roku na rok. Jest to jedno z najczęściej outsourcingowanych stanowisk na świecie. W inFakcie zdalni księgowi dodatkowo znają się nawzajem i wspierają w rozwoju, wymieniają doświadczeniem. Dzięki tym zawodowym więzom oraz dzięki organizowanym przez nas szkoleniom księgowi inFakt są na bieżąco ze wszystkimi zmianami podatkowymi.

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu