Stan polskich firm po 2023 roku

Przeprowadziliśmy badanie mikro oraz małych firm. Polscy przedsiębiorcy powiedzieli nam, jak poradzili sobie z mijającym rokiem, z czego musieli zrezygnować, a co rozwinęli. Jaka jest dokładna kondycja polskich firm po 2023? Jak na przedsiębiorstwa wpłynęła inflacja, nadejście KSeF oraz wybory parlamentarne? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania, sprawdzając nasz najnowszy inFakt Indeks.

Pobierz raport z badania
Anna Czarczyńska
Badanie inFakt Indeks komentuje dr Anna Czarczyńska, wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego, konsultantka i trenerka biznesu oraz liderka projektów międzynarodowych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sussex University.

Niezmiennie głównym motywatorem prowadzenia działalności gospodarczej jest satysfakcja wynikająca z poczucia niezależności, samorealizacji i łączenia pracy z pasją, a dopiero w dalszej kolejności poziom zarobków, kontrola kosztów i kierowanie zespołem. Po stronie negatywów mamy niepewność, wysoki poziom formalizmu i brak stabilności warunków działania, czyli czynniki jednocześnie ograniczające produktywność i zwyczajnie zabierające czas, który i tak w przypadku zarządzających małymi i średnimi firmami jest dobrem deficytowym. Lista życzeń przedsiębiorców na Nowy Rok od lat jest taka sama – składki ZUS, podatki, proste i stabilne przepisy, ale też stabilne ceny energii (73% opowiada się za kontynuowaniem tarcz osłonowych) czyli dobry klimat dla biznesu, który pozwoli na budowanie koniunktury gospodarczej i szukanie nowych rynków zbytu.

Jak powstał inFakt Indeks oraz
Badanie Polskiej Przedsiębiorczości?

inFakt Indeks jest corocznym badaniem stanu polskiej przedsiębiorczości zdaniem samych przedsiębiorców.

Tegoroczny raport opracowaliśmy na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców prowadzących mikro lub małe firmy, którzy wzięli udział w badaniu ilościowym dla inFakt. Badanie przeprowadziliśmy wspólnie z SW Research w listopadzie 2023 r.

Z wynikami badań za rok 2020 2021, 2022 możesz zapoznać się, klikając przyciski poniżej.

Materiały dla prasy możesz pobrać na stronie Biura Prasowego