Coraz więcej przedsiębiorców wykorzystuje platformę Google AdSense dla uzyskania większego przychodu z najmu powierzchni reklamowej polegającej na wyświetlaniu reklam na swoich stronach internetowych. Zgromadzone w ten sposób środki stanowią dla nas przychód, od którego musimy zapłacić podatek. W jaki sposób zatem rozliczyć otrzymane przychody z Google AdSense?

Co to są Google AdSense?

Google AdSense to to jeden z serwisów Google, dzięki któremu zarówno przedsiębiorcy jak również osoby prywatne na swoich stronach internetowych mogą umieszczać reklamy. Właścicielom danej witryny pozwala to na osiągnięcie przychodu z wynajmu powierzchni reklamowej.

Wypłata środków uzależniona jest od liczby kliknięć na reklamę, a następnie jest ona przelewana na podane przez właściciela konto bankowe. Otrzymane w ten sposób środki należy rozliczyć i odprowadzić od nich podatek, niezależnie od tego czy z serwisu korzysta przedsiębiorca czy osoba prywatna.

Faktura dla zagranicznego klienta – kiedy wystawiamy?

 Zakup towaru spoza UE a zwolnienie z VAT

W jaki sposób rozliczyć uzyskane przychody z Google AdSense?

W przypadku, gdy przedsiębiorca rozpoczyna korzystanie z serwisu Google AdSense to zobligowany jest on dokonać zgłoszenia do VAT-UE na wniosku VAT-R. Na dokumencie aktualizacji tej dokonujemy w sekcji C3 punkt 59 (dla czynnych podatników VAT) lub w sekcji C3 punkt 61 (dla podatników zwolnionych z VAT).

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi miejscem świadczenia usługi elektronicznej jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej – w przypadku świadczenia usług dla Google AdSense będzie to Irlandia, co oznacza iż obowiązek rozliczenia podatku VAT przechodzi na usługobiorcę.

Polski przedsiębiorca wystawia więc fakturę dla Google AdSense ze stawką VAT „np” czyli „nie podlega” oraz adnotacją w uwagach „odwrotne obciążenie” (z ang. „reverse charge”). Stawka VAT „np” wskazuje na to, iż rozliczenie podatku VAT z tej transakcji należy bowiem do nabywcy usługi czyli serwisu Google AdSense.

Fakturę taką wystawiamy w terminie do 15 dnie miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce wypłata środków. Dodatkowym udogodnieniem dla polskich przedsiębiorców jest możliwość wystawienia faktury w walucie PLN, dzięki czemu możemy uniknąć dokonywania przeliczeń ewentualnych różnic kursowych.

WAŻNE: Wysyłanie faktur do Google nie jest obowiązkowe. Dokument ten oraz wszelkie dowody wpłat należy jednak przechowywać w dokumentacji księgowej na wypadek ewentualnej kontroli skarbowej.

Po dokonaniu wypłaty środków przedsiębiorca zobowiązany jest do wypełnienia i przekazania do właściwego urzędu skarbowego poprawnie sporządzonej deklaracji VAT-UE oraz deklaracji VAT-7/VAT-7K. Termin złożenia deklaracji w VAT-UE formie papierowej upływa 15 dnia miesiąca następnego po rozliczonym okresie, natomiast elektronicznie termin złożenia deklaracji pokrywa się z deklaracją VAT-7 / VAT-7K, którą składamy w terminie do 25 dnia następnego miesiąca po rozliczonym okresie.

Transkacje zagraniczne – jak należy je rozliczyć?

Jak wykazać eksport usług w deklaracji VAT?

Obecnie obowiązują nas następujące deklaracje VAT:

VAT-7 wersja 17, która obowiązuje od 1 sierpnia 2016 r., oraz,

VAT-7K wersja 11, która również nas obowiązuje od 1 sierpnia 2016 r.

Świadczenie usług poza terytorium kraju wykazujemy w pozycji nr 11 deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Jeśli usługi te wykonujemy dla podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT-UE to dodatkowo wartość sprzedanej usługi wykazujemy w polu 12 deklaracji.

Dodatkowo jeśli świadczenie usług było na rzecz podatnika VAT-UE to taką transakcję należy również wykazać w podsumowaniu deklaracji VAT-UE. Obecnie obowiązującym formularzem VAT-UE jest wersja nr 3. W informacji podsumowującej VAT-UE wykazujemy to w pozycji E „Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług”.

Deklarację VAT-7, VAT-7K oraz VAT-UE możesz wysłać do urzędu skarbowego już bezpośrednio z aplikacji inFakt. Wystarczy przejść do deklaracji, która ma być wysłana i z prawej strony wybrać opcję „Wyślij do urzędu”. Po odebraniu deklaracji przez urząd skarbowy w aplikacji w załączniku do danej deklaracji otrzymamy UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru).

Jeśli korzystasz z usług dedykowanego księgowego to właśnie on w Twoim imieniu wysyła taką deklarację do urzędu skarbowego. Potwierdzeniem wysłania takiej deklaracji będzie również UPO, które znajdziemy w zakładce Księgowość -> Podatek VAT po wybraniu odpowiedniej deklaracji.

Sprzedaż usług poza UE – jak rozliczyć?

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Jeśli masz pytania związane z wykazaniem eksportu usług to zapraszamy do kontaktu na adres: info@infakt.pl.

Absolwentka Finansów i Rachunkowości oraz Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W inFakcie pracuje jako Starszy Specjalista ds. księgowości w Dziale Obsługi Przedsiębiorcy i Księgowego. Prywatnie pasjonatka podróży i wycieczek górskich.