Czy rejestracja do VAT jest płatna? Jaki formularz należy wypełnić, aby się zarejestrować?

Z rejestracją jako VAT-owiec związane są pewne procedury. Nie jest tu istotne czy przedsiębiorcę do tego kroku obligują przepisy, czy robi on to na własne życzenie. Jak wygląda rejestracja czynnego podatnika VAT?

Rejestracji do VAT można dokonać składając w urzędzie skarbowym wypełniony formularz VAT-R. Oprócz danych osobowych, przedsiębiorca wpisuje w nim istotne informacje dotyczące sposobu rozliczenia podatku. W zgłoszeniu trzeba także podać rodzaj deklaracji, którą będzie składana w związku ze sposobem rozliczania podatku VAT (system miesięczny lub kwartalny).

Jeszcze kilka miesięcy temu z rejestracją VAT każdorazowo wiązała się konieczność wniesienia 170 zł opłaty skarbowej za wydanie potwierdzenia zgłoszenia. Niezależnie od tego czy właściciel firmy potrzebował takiego dokumentu. Przepisy, które weszły w życie na początku 2015 r. zlikwidowały ten obowiązek. Obecnie wspomniane 170 zł należy zapłacić tylko jeśli przedsiębiorca chce uzyskać potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego.

Urząd skarbowy właściwy do celu rejestracji VAT ustala się ze względu na miejsce prowadzenia sprzedaży opodatkowanej VAT-em (ten adres podaje się w formularzu VAT-R).

Chcesz rozliczać VAT w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.