Jak rozliczyć kryptowaluty za 2022 rok? Kogo dotyczy ten obowiązek? Podpowiadamy

Adam Pietrzak

Kupujesz lub sprzedajesz kryptowaluty? Nie zapomnij rozliczyć się z fiskusem. Podpowiadamy, jaki PIT musisz złożyć i jak opodatkować dochód ze sprzedaży kryptowalut.

Kto musi rozliczać kryptowaluty w PIT?

Jeśli inwestujesz w kryptowaluty, musisz raz do roku rozliczyć się ze skarbówką. W tym celu składasz PIT-38. Jest to specjalna deklaracja, za pomocą której rozliczasz się z dochodów kapitałowych. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy kupujesz kryptowaluty jako osoba prywatna. Nie zapomnij także o złożeniu PIT-38, jeśli w 2022 roku jedynie kupowałeś kryptowaluty i nie osiągnąłeś żadnego przychodu z ich sprzedaży. Zasada jest prosta: kupiłeś lub sprzedałeś kryptowaluty w 2022 roku – musisz złożyć PIT-38.

Rozliczanie kryptowalut: podstawa opodatkowania

Podatek od dochodu z kryptowalut to 19%. Podstawą opodatkowania jest Twój dochód. Czyli różnica między przychodem ze sprzedaży kryptowalut a kosztami uzyskania przychodu, czyli po prostu wydatkami, które poniosłeś na kupno kryptowaluty.

box-icon

Przykład 1.

W 2022 roku kupiłeś BTC za 5 tys. zł. W tym samym roku sprzedałeś BTC za kwotę 10 tys. zł. Podstawą opodatkowania będzie dochód w wysokości 5 tys. zł, czyli różnica między ceną sprzedaży a ceną kupna. Zapłacisz z tego tytułu 950 zł podatku (19% x 5 tys. zł).

Kiedy powstaje przychód z kryptowalut?

Pamiętaj, że przychód z kryptowalut powstanie tylko wtedy, gdy zamieniasz kryptowalutę na pieniądze tradycyjne (złotówki, euro, dolary etc.). Zamiana jednej kryptowaluty na drugą (np. kupno ETH za BTC) jest neutralne podatkowo i nie wykazujesz z tego tytułu przychodu.

Co będzie kosztem uzyskania przychodu przy kryptowalutach?

A co z kosztami uzyskania przychodu? Tu też sprawa jest prosta. Twoje koszty uzyskania przychodu to udokumentowane wydatki, jakie bezpośrednio poniosłeś na kupno kryptowaluty. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczysz też wydatki, które towarzyszyły sprzedaży wirtualnej waluty, np. wydatki na rzecz podmiotu, który pośredniczy w sprzedaży kryptowaluty. 

Wykaż kupno, nawet jeśli nic nie sprzedałeś

Ważne: jeśli w roku 2022 wydałeś na zakup kryptowaluty więcej, niż wyniósł Twój przychód z ich sprzedaży (lub w ogóle nie sprzedałeś kryptowaluty), to nadwyżka kosztów uzyskania przychodu „przechodzi” na następny rok podatkowy. Najłatwiej zobrazować to na przykładach.

box-icon

Przykład 2

W roku 2022 kupiłeś BTC za kwotę 10 tys. zł i nie dokonywałeś żadnej sprzedaży kryptowaluty. W zeznaniu rocznym, czyli w PIT-38 nie wykazujesz przychodu, ale wykazujesz koszt uzyskania przychodu w kwocie 10 tys. zł. W roku 2023 sprzedałeś BTC za 20 tys. zł. Nie zapłacisz jednak podatku od kwoty 20 tys. zł, a jedynie od kwoty 10 tys. zł. Powód? Miałeś nadwyżkę kosztów uzyskania przychodu z roku 2022. Twoja podstawa opodatkowania to dochód w wysokości 10 tys. zł (20 tys. zł – 10 tys. zł).

box-icon

Przykład 3

W roku 2022 kupiłeś BTC za kwotę 10 tys. Sprzedałeś część BTC za kwotę 5 tys. zł. W PIT-38 za rok 2022 wpisujesz przychód ze zbycia kryptowaluty w kwocie 5 tys. zł i koszt uzyskania przychodu w kwocie 10 tys. zł. Nie płacisz podatku, bo nie osiągnąłeś dochodu (5 tys. zł – 10 tys. zł). W roku 2023 nie kupowałeś kryptowalut, ale sprzedałeś pozostałą część BTC za kwotę 20 tys. zł. Twój dochód do opodatkowania wyniesie 15 tys. zł, czyli różnica między przychodem ze zbycia kryptowaluty w roku 2023 i kosztami uzyskania przychodu, które „zostały” Ci w wyniku rozliczenia transakcji w roku 2022 (5 tys. zł).

Czas na rozliczenie kryptowalut do 2 maja

Pamiętaj, że rozliczając dochody ze sprzedaży kryptowalut, nie możesz korzystać z żadnych ulg podatkowych. Dlatego tak ważne jest, abyś wykazywał w PIT-38 wydatki na nabycie wirtualnej waluty, nawet jeśli w danym roku nie osiągnąłeś przychodu z ich sprzedaży. PIT-38 możesz złożyć elektronicznie, np.: przez e-Deklaracje lub w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Oczywiście ciągle istnieje też możliwość złożenia zeznania w formie papierowej. Na wysłanie PIT-38 do swojego urzędu skarbowego masz czas do końca kwietnia. W roku 2023 ze względu na to, że 30 kwietnia to niedziela, a 1 maja to święto państwowe, termin ten mija 2 maja.

box-icon

Ważne

W 2023 roku na złożenie PIT-38 masz czas do 2 maja.

Rozliczenie kryptowalut z inFaktem

Samodzielne rozliczanie PIT z tytułu obrotu kryptowalutami wydaje Ci się skomplikowane? Skorzystaj z pomocy Księgowych inFaktu. Rozliczymy za Ciebie Twoje transakcje (nie musisz być klientem inFaktu). Wygodnie online, nie musisz nawet wychodzić z domu. Sprawdź:


Adam Pietrzak
Doradca podatkowy, numer wpisu: 14234. Księgowy inFaktu. Robię wszystko, aby klient wiedział, że po stronie doradcy podatkowego i księgowego ma osobę, która gra w nim w jednej drużynie. Zawsze powtarzam przedsiębiorcom: nie bójcie się pytać. Nie wstydźcie się, że czegoś nie wiecie, czy nie rozumiecie. Jestem od tego, by pomóc i wytłumaczyć.