Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej tylko na wniosek. Do kiedy go złożyć?

Piotr Juszczyk

Z rozliczenia rocznego składki zdrowotnej wynika, że zapłaciłeś więcej, niż powinieneś? Możesz otrzymać zwrot nadpłaconych składek. Ale tylko w przypadku, jeśli złożysz odpowiedni wniosek. Masz na to czas do 31 maja 2023 roku.

W jakim przypadku możliwa jest nadpłata składki zdrowotnej?

Przypomnijmy – jeśli Twoja działalność jest opodatkowana na skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem, musisz złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Masz na to czas do 22 maja 2023 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Jak to zrobić?

W rocznym rozliczeniu porównujesz dwie kwoty:

  • sumę wszystkich zapłaconych w danym roku miesięcznych składek na ubezpieczenie zdrowotne;
  • wyliczoną obowiązującą Cię składkę roczną (ustaloną od rocznej podstawy).
box-icon

Warto wiedzieć

Przysługuje Ci zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, jeśli suma wpłaconych przez Ciebie składek miesięcznych jest wyższa, niż obowiązujące Cię roczna składka zdrowotna.

Kiedy z rozliczenia rocznego wyjdzie Ci nadpłata? Wtedy, gdy suma wpłaconych przez Ciebie składek miesięcznych jest wyższa, niż obowiązująca Cię składka roczna. W tym przypadku przysługuje Ci zwrot kwoty, którą nadpłaciłeś

box-icon

Przykład

Ryczałtowcy składkę zdrowotną mogą opłacać na dwa sposoby. Po pierwsze progresywnie, czyli w zależności od progu, do którego kwalifikują się na podstawie osiąganych obecnie przychodów. Drugi sposób to opłacanie jednakowej składki zdrowotnej przez cały rok – na podstawie przychodów z poprzedniego roku. W drugim przypadku nadpłata może powstać, jeśli nasze przychody w 2021 roku kwalifikowały się do wyższego progu, niż te osiągnięte w 2022 roku.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 31 maja

Co ważne, aby otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Zrobisz to elektronicznie przez swoje konto PUE ZUS. 

Termin na jego złożenie jest krótki. Masz na to czas tylko do 31 maja 2023 roku. 

Jak złożyć wniosek?

  • do 22 maja złóż roczne rozliczenie składki zdrowotnej;
  • w przypadku nadpłaty ZUS wystawi Ci wniosek o jej zwrot;
  • na swoim koncie ZUS PUE zweryfikuj i zatwierdź wniosek.
box-icon

Ważne

Po złożeniu dokumentów rozliczeniowych za kwiecień, zwróć uwagę na to, kiedy ZUS wystawi Ci wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Zatwierdź go do 31 maja 2023 roku.

Po zatwierdzeniu wniosku ZUS w ciągu 3 miesięcy zwróci nadpłatę na wskazane przez Ciebie konto bankowe. Jeśli na Twoim koncie ZUS występują jakieś zaległości z tytułu składek, kwota nadpłaty nie zostanie Ci zwrócona, ale zaliczona na poczet tych zaległości.

Co w przypadku, jeżeli nie złożysz wniosku o zwrot? Wówczas kwota nadpłaty zostanie rozliczona na poczet kolejnych zobowiązań wobec ZUS.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.