Jak przedsiębiorcy korzystają z faktoringu?

Dorota Mglej

Jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, to wiesz, jak ważne jest otrzymywanie pieniędzy na czas. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Klienci często, z różnych względów, opóźniają zapłatę. W oczekiwaniu na płatność może Ci pomóc faktoring. To usługa, dzięki której szybko wymienisz faktury na gotówkę i unikniesz kłopotów związanych z utratą płynności finansowej. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie.

Odroczone płatności w transakcjach B2B to standard. Jak wynika z badania Kaczmarski Inkasso „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”, co piąta firma nie płaci kontrahentom w terminie, dlatego że sama nie dostaje zapłaty od klientów. Problem dotyczy zwłaszcza przedstawicieli sektora MŚP.

Ważna płynność finansowa

Moralność płatnicza (w skrócie to skłonność do terminowego regulowania zobowiązań) i kondycja finansowa Twoich klientów bezpośrednio wpływają na Twoją płynność finansową. Jeśli oni przestają płacić w terminie albo żądają dłuższych terminów zapłaty na fakturach, dla Ciebie oznacza to kolejny dzień oczekiwania na pieniądze. W ostatnim czasie terminy płatności za dostarczane towary i usługi uległy znacznemu wydłużeniu. Do tego doszły istotne czynniki makroekonomiczne, które również nie ułatwiają prowadzenia firmy, a wręcz mogą wywoływać kolejne opóźnienia w płatnościach. To m.in.: 

 • drogie i ciężko dostępne kredyty firmowe, 
 • wysoka inflacja, 
 • spadek popytu, 
 • problemy z dostawami, 
 • braki kadrowe, 
 • wysokie koszty prowadzenia działalności, 
 • spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie.

Takie opóźnienia w płatnościach mogą zagrażać działalności, a w konsekwencji nawet prowadzić do bankructwa. O tym, że skala upadłości w ostatnim czasie rośnie, świadczy najnowszy raport Coface. Według niego w I kwartale 2023 r. liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce była blisko o 1/3 wyższa niż w I kwartale 2022 r. 

Jest rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy w takich sytuacjach załatać przysłowiową dziurę w budżecie firmy i uchronić ją przed ryzykiem bankructwa. Tą usługą jest faktoring, czyli zamiana faktur na gotówkę. 

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która chroni przed zatorami płatniczymi i pomaga szybciej rozwijać biznes. Choć takie rozwiązanie powstało już wiele lat temu, to na początku korzystały z niego wyłącznie duże korporacje. Dopiero od 2016 r. rozwiązanie to stało się szeroko dostępne również dla mikrofirm, jednoosobowych działalności gospodarczych czy freelancerów. 

Z usługi faktoringu możesz skorzystać wygodnie online również w aplikacji inFaktu. 

Na czym polega faktoring?

A dlaczego przyjęło się mówić, że faktoring to usługa, która umożliwia przedsiębiorcom zamianę faktur na gotówkę? Ponieważ przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej do sfinansowania faktury z odroczonym terminem płatności (nieprzeterminowane). Faktor wypłaca przedsiębiorcy należność z faktury (100% netto lub np. 80% – 90% brutto) nawet w kilka minut po jej przekazaniu. 

W efekcie przedsiębiorca uzyskuje środki finansowe zaraz po dokonaniu sprzedaży lub wykonaniu usługi. Natomiast dłużnik faktoranta, czyli kontrahent, któremu została wystawiona faktura za określony typ świadczonej usługi lub nabycia towaru, zobowiązany jest do zapłaty faktury w określonym terminie.

Co faktoring daje przedsiębiorcom?

Szybki dostęp do gotówki 

Korzystając z faktoringu, przedsiębiorcy nie muszą czekać 14, 30, 60 czy nawet 90 dni na pieniądze od kontrahentów. Przekazują swoją wierzytelność firmie faktoringowej, dzięki czemu otrzymują należne środki finansowe nawet w kilka minut po wystawieniu faktury. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogą wykorzystać w dowolny sposób: ZUS, podatki, bieżące wydatki, rozwój firmy, inwestycje czy wynagrodzenia dla pracowników.

Usługa w 100 procentach online

Korzystając z bezpiecznego i prostego systemu online, przedsiębiorca może wymieniać faktury na gotówkę o każdej porze dnia i nocy 24/7. Wszystko trwa 5 minut i cała operacja odbywa się przez internet. Wystarczy jedno logowanie, by bez zbędnych formalności uzyskać decyzję o wypłacie środków na konto. Wszystko online bez wychodzenia z domu czy z biura. 

Ochrona płynności finansowej i bezpieczeństwo finansowe

Faktoring umożliwia finansowanie bieżącej działalności firmy i poprawia jej płynność finansową. Dzięki tej usłudze firmy zapewniają sobie stabilność, która pozwala im myśleć również o inwestycjach, rozwoju i zwiększaniu swojej konkurencyjności. Dodatkowo, jeśli kontrahent przedsiębiorcy notorycznie spóźnia się z płatnością, faktoring skutecznie motywuje go do zapłaty w terminie. 

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych form faktoringu, z jakimi można spotkać się w praktyce: faktoring zaliczkowy, jawny, cichy, zakupowy.

 • Faktoring jawny, czyli gra w otwarte karty

To najpopularniejszy i najtańszy typ finansowania. W ramach tej usługi kontrahent przedsiębiorcy zostaje powiadomiony przez faktora o przejęciu przez niego wierzytelności i reguluje zobowiązanie na wskazane konto. Faktoring jawny umożliwia przedsiębiorcy monitorowanie płatności kontrahenta. 

 • Faktoring cichy, czyli szybkość i dyskrecja 

W faktoringu cichym kontrahent nie jest informowany o finansowaniu faktury. Spłata zobowiązania spoczywa na przedsiębiorcy. W momencie, gdy otrzyma on pieniądze od kontrahenta, przelewa środki na konto wskazane przez faktora. Faktoring cichy jest nieco droższy od faktoringu w cesji jawnej. Jednak jego zalety to: szybkość przelewu środków, pełna dyskrecja i minimum formalności.

 • Faktoring odwrotny, czyli zakupowy

To dobry sposób na finansowanie zakupów firmowych. W faktoringu odwrotnym można rozłożyć na raty faktury za towar, sprzęt, a nawet usługi. Przedsiębiorca od razu staje się właścicielem produktu czy usługi, a należność spłaca w wygodnych ratach. Sprzedający natomiast nie czeka na pieniądze od klienta, ale otrzymuje 100% płatności od faktora w terminie wskazanym na fakturze.  

 • Faktoring zaliczkowy, czyli na poczet projektu

W faktoringu zaliczkowym można otrzymać finansowanie jeszcze przed wystawieniem faktury. Dlatego to dobre rozwiązanie dla freelancerów, agencji reklamowych czy firm budowlanych, które potrzebują kapitału na realizację projektu. Spłata zaliczki następuje po wystawieniu faktury.

Podsumowanie

Istnieje kilkanaście rodzajów faktoringu i tylko od aktualnych potrzeb przedsiębiorcy zależy, z którego rodzaju będzie korzystać. Może też o tym zdecydować specyfika branży czy relacje z kontrahentem. Jeśli nie chcemy, aby kontrahent dowiedział się, że korzystamy ze wsparcia faktora, warto wybrać faktoring cichy. Jeśli kontrahent notorycznie spóźnia się z zapłatą, dobrym narzędziem motywującym do uregulowania płatności będzie faktoring z cesją jawną. Jak widzisz, możliwości jest wiele, a decydując się na faktoring, warto też pamiętać o kilku kwestiach.

O czym należy pamiętać?

 • Przedsiębiorca wnioskujący o faktoring powinien prowadzić działalność od co najmniej 12 miesięcy i rozliczać się z polskimi kontrahentami za pomocą faktur z odroczonym terminem płatności. 
 • Aby uzyskać pozytywną weryfikację faktora, bardzo istotne jest terminowe regulowanie własnych zobowiązań finansowych. Przedsiębiorcy-dłużnicy, widniejący w Krajowym Rejestrze Długów, mają utrudniony dostęp do finansowania. 
 • Faktura nie może być przeterminowana. Faktoring jest doskonałym narzędziem prewencyjnym, a nie windykacyjnym. Pozwala zamienić na gotówkę tylko te faktury, które dopiero mają zostać uregulowane.

Dorota Mglej
Absolwentka studiów ekonomicznych, zainteresowana biznesem i finansami. W inFakcie odpowiadam za content. Dostarczam Przedsiębiorcom i Księgowym treści, które pomagają prowadzić firmę. Prywatnie miłośniczka gór, podróży i książek.