Czy multisport i pakiet medyczny może stanowić koszt w działalności?

Karta multisport i pakiet medyczny to jedne z najbardziej popularnych benefitów. Zazwyczaj częściowy koszt zakupu finansuje pracodawca lub kontrahent. Co zatem z drugą częścią którą sami musimy opłacić? W celu wyjaśnienia, czy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu w działalności zapraszam do wpisu.

  • Zaliczając poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów pamiętajmy, że według przepisów zaliczkę na podatek mogą obniżać tylko koszty które mają związek z prowadzoną działalnością.
  • Wydatki muszą zostać poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub z zachowania, zabezpieczenie ich źródła. Należy pamietać, że koszty muszą być zawsze prawidłowo udokumentowane.

Pakiet medyczny i multisport w KUP

Analizując przepisy możemy powiedzieć, że wydatek na ubezpieczenie zdrowotne to wydatek prywatny. Organy podatkowe jednoznaczenie uważają, ze nie ma on związku z prowadzoną działalnością, służy tylko ochronie zdrowia.

Natomiast odpowiedź na pytanie, czy wydatek na kartę multisport można uznać za koszt uzyskania przychodu już nie jest, taka jednoznaczna. Co do zasady karta ta jest traktowana jako wydatek o charakterze prywatnym. W uzasadnionych przypadkach podatnik może wykazać, że wydatek jest związany i niezbędny w prowadzonej działalności.

Osoby wykonujące zawody takie jak np.instruktor fitnes, trener personalny muszą dbać o utrzymanie sprawności fizycznej, można powiedzieć, że jest to ich obowiązkiem. W wymienionych przypadkach uznanie wydatków jako KUP nie powinno budzić wątpliwości. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku kontroli to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, że poniesiony koszt miał związek z prowadzoną działalnością.

Okulary korekcyjne i soczewki w kosztach firmowych – czy to możliwe?

Pakiet medyczny i multisport finansowany przez kontrahenta, a przychód

Otrzymanie od kontrahenta pakietu medycznego i częściowe dofinansowanie do karty multisport należy zaksięgować jako przychód w działalności. Zgodnie z ustawą o PIT przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń.

W aplikacji inFakt otrzymane benefity należy wprowadzić dowodem wewnętrznym jako pozostały przychód. W tym celu należy przejść do zakładki „Przychody”, następnie z rozwijanego Menu listy dokumentów możliwych do wystawienia wybrać „Dowód wewnętrzny”. Jako kategorię należy wybrać „Pozostałe przychody”.

Kurs językowy w kosztach firmy – sprawdź czy rozliczysz

Chcesz zaksięgować koszt w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.

Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.