Co będzie zawierał nowy JPK?


28 marca 2019 2 min. czytania

Nowy JPK, który ma obowiązywać od 1 lipca 2019 roku, pozwoli na szybką analizę oraz kontrolę danych. Co będzie zawierała nowa struktura?

Co będzie zawierał nowy JPK?

Coraz częściej pojawiają się pytania związane z nowym JPK. Obecnie robocza nazwa nowej struktury określana jest plikiem JPK_VDEK. Bez wątpienia będzie to rewolucja w kontekście rozliczania podatku VAT. Wprowadzenie dla wszystkich jednej struktury ułatwi a zarazem pozwoli na szybką analizę i kontrole przesyłanych informacji.
Prawdopodobnie nowy JPK przyczyni się w trybie natychmiastowym do analizowania i szacowania ryzyka, potrzebnego dla mechanizmu STIR. Może to oznaczać zwiększoną ilość blokowania rachunków bankowych.
Nowy JPK będzie się składał z części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej.

Część deklaracyjna

Jest to część zawierająca informację, które obecnie przesyłamy w deklaracji VAT-7/7K. Przede wszystkim generując plik deklaracji VAT w postaci pliku XML, przedsiębiorca dostarcza do US dodatkowych informacji dot. rozliczenia podatku. Po zmianach prawdopodobnie plik XML zostanie częściowo dołączony do nowego JPK. Część deklaracyjna będzie dostarczać informacji o „źródłach podatku należnego” oraz podatku naliczonego.  Do części deklaracyjnej zalicz się między innymi informację o:

  • WDT, WNT;
  • eksporcie i imporcie towarów;
  • dostawach w mechanizmie odwrotne obciążenie;
  • podatku naliczonym do odliczenia

nowy JPK

Część ewidencyjna

Będzie to część zaczerpnięta z obecnego pliku JPK_VAT. Ta część będzie dostarczać szczegółowej informacji o wartościach netto oraz kwotach podatku należnego. Dodatkowo struktura zawiera informacje o wydatkach przedsiębiorcy udokumentowanych fakturami. Dzięki strukturze ewidencyjnej, urząd w łatwy i szybki sposób może sprawdzić „sposób” rozliczenia faktury np. numer 1. Kupujący wykaże zakup udokumentowany fakturą numer 1 jako podatek naliczony. Natomiast sprzedawca wykazuje fakturę numer 1 jako podatek należny.
Z struktury przesłanej przez sprzedawcę oraz nabywcę będzie można wywnioskować czy transakcja została prawidłowo rozliczona. W przypadku nieścisłości różnic formalnych np. numer NIP, data, kontrahent lub różnic wartości np. VAT od sprzedaży 500 zł, VAT odliczony 700 zł, US w łatwy sposób wykażę nieścisłość lub błąd.
Zatem bardzo ważne jest aby wystawiona faktura została prawidłowo wprowadzona do systemu, ponieważ za każdy błąd urząd może nałożyć karę w wysokości 500 zł.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu