Register modal

Co to jest forma opodatkowania? Jakie są formy opodatkowania? Czy można ją zmienić bez wychodzenia z domu? Jak to dokładnie zrobić, na jakiej stronie, jak to wygląda?

Co to jest forma opodatkowania?

Zawsze na początku roku przedsiębiorca ma możliwość zmiany formy opodatkowania. Do 20 stycznia można zgłosić taką zmianę i zdecydować czy chcemy być na podatku liniowym, czy podatku progresywnym.

Podstawę opodatkowania stanowi dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty.

forma opodatkowania

Rodzaje form opodatkowania

W przypadku skali podatkowej mamy 2 stawki podatkowe 18% która obowiązuje do kwoty dochodu 85 528 zł, oraz 32%, która obowiązuje powyżej kwoty 85 528 zł.

Warto zaznaczyć, że tylko od nadwyżki płacimy 32%. Czyli – jeżeli przekroczymy próg 85 528 o 1 zł, to od kwoty 85528 zapłacimy 18% podatku, a od złotówki nadwyżki 32%.

Natomiast w podatku liniowym, niezależnie od wysokości dochodu, obowiązuje jedna stawka: 19%.

Już na pierwszy rzut oka, widać, że dla przedsiębiorców zarabiających więcej bardziej opłacalny jest podatek liniowy.

Ale nie następuje to od razu, gdy przedsiębiorca przekracza 85 528 zł. Trzeba pamiętać, że przy skali podatkowej mamy ulgi, których nie ma przy podatku liniowym, np. kwota wolna od podatku, czy ulga na dzieci. Kwota dochodu po przekroczeniu którego warto rozważyć zmianę to ok. 96 385 zł.

To jest dochód przy którym przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych zapłaci tyle samo podatku, co przedsiębiorca rozliczający się liniowo. Bez uwzględnienia ulg.

Jak zmienić formę opodatkowania online?

Jeżeli przedsiębiorca podejmie decyzję o zmianie formy opodatkowania to może to zrobić online. Wykorzystując Profil Zaufany.

  • analogicznie jak w przypadku, kiedy dokonywaliśmy zmiany kodów PKD, przechodzimy na stronę CEIDG i logujemy się za pomocą Profilu Zaufanego,
  • wybieramy opcję „Zmień dane we wpisie”,
  • zaznaczymy dane, które będziemy chcieli zmodyfikować,
  • wybieramy formę opodatkowania, którą chcemy wybrać na cały rok,
  • podpisujemy i wysyłamy.

Dziękujemy za uwagę, zapraszamy do subskrybowania naszego kanału wideo i oglądania kolejnych odcinków.

Head of Business Development