Alkohol w kosztach firmy – jest jeden wyjątek


8 marca 2016 2 min. czytania

To, czy przedsiębiorca ma prawo zaliczyć zakup alkoholu do kosztów firmowych, jest jednym z najczęściej powtarzających się pytań. Zgodnie z obiegową teorią nie jest to możliwe. Jest jeden wyjątek – podpowiadamy jaki.

Wydatki firmowe i koszty reprezentacji

Aby wydatek przedsiębiorcy mógł zostać zaliczony do kosztów firmowych, musi mieć nie tylko związek z prowadzoną przez niego działalnością. Jego poniesienie  musi mieć na celu osiągnięcie przychodu albo zachowanie i zabezpieczenie jego źródła. Należy jednak pamiętać, że koszty związane z reprezentacją firmy znajdują się wśród tych wydatków, których do kosztów nie zaliczymy. Alkohol jest jednym z nich.

Koszty reprezentacji i reklamy

Reprezentacja a spotkanie biznesowe

Trudność w rozstrzygnięciu sporu, czy alkohol można zaliczyć do kosztów firmowych polega na tym, że niejednokrotnie bardzo trudno rozróżnić, czy spotkanie biznesowe ma tylko charakter reprezentacyjny, czy jego celem jest np. podpisanie umowy z kontrahentem lub otrzymanie zleceń, a więc osiągnięcie przychodu. Według samego Ministerstwa Finansów to, czy można zaliczyć alkohol podawany w trakcie spotkania do kosztów firmowych zależy od okoliczności.

5 sytuacji, w których żywność może stanowić koszt

Jak udowodnić celowość zakupu alkoholu

Przedsiębiorca powinien być w stanie uzasadnić celowość zakupionego na spotkanie alkoholu. I tutaj pojawia się kolejny problem, nie wystarcza bowiem faktura czy inny dowód zakupu. Przedsiębiorca musi przedstawić konkretne dowody, które wykażą związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem a uzyskaniem przychodu firmy np. podpisana umowa. Jednak i taki dowód nie zawsze jest wystarczający dla Urzędu Skarbowego, który bardzo często podważa zasadność zaliczenia alkoholu do wydatków firmowych niezależnie od przedstawionych okoliczności.

3 sposoby na konsumpcyjne koszty firmy

Alkohol w kosztach firmy – to możliwe, ale tylko w jednym przypadku

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm, które zajmują się organizacją spotkań integracyjnych, na których serwowany jest alkohol. Jeśli przygotowywanie imprez okolicznościowych jest przedmiotem prowadzonej działalności, wówczas zakup alkoholu jest kosztem firmowym, ponieważ przekłada się w sposób bezpośredni na uzyskanie przychodu. W każdej innej sytuacji, udowodnienie sensowności zaliczenia alkoholu do kosztów uzyskania przychodu jest niezwykle trudne.

Chcesz dodawać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo.
  • Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu