6 sposobów na… pieniądze na firmę!


14 grudnia 2015 3 min. czytania

Rozpoczęcie własnej działalności to m.in. kwestia zaplecza finansowego. Skąd wziąć środki na rozkręcenie własnego biznesu i zabezpieczenie pierwszych opłat? Mamy na to kilka pomysłów.

Oszczędności przedsiębiorcy

Oszczędności to podstawowe źródło finansowania. Niestety, nie zawsze są one dostępne w wystarczającej ilości. Choć założenie jednoosobowej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie wymaga posiadania konkretnego kapitału, jak w przypadku spółek, warto zadbać o pakiet startowy – czyli środki na opłacenie pierwszych składek ZUS, opłaty bankowe czy rachunki za najem biura i media.

Kredyt na start

Pieniądze na firmę? Wiele banków przygotowuje oferty specjalnie na start dla nowych przedsiębiorców. To niewątpliwie dobre rozwiązanie dla tych, którym nie udało się zgromadzić wystarczających oszczędności lub… spóźnili się ze złożeniem wniosku o dotację. Do ich dyspozycji nadal pozostają kredyty i pożyczki dedykowane nowym przedsiębiorcom.

Kredyt inwestycyjny

Wykonujesz wolny zawód i potrzebujesz dużej ilości środków finansowych na realizację inwestycji? Złóż wniosek o kredyt inwestycyjny. Dzięki niemu zakupisz lub wyremontujesz lokal albo po prostu… spłacisz jednorazowo inne kredyty firmowe.

Dotacje z UP

Na start własnej firmy można otrzymać nawet 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – obecnie jest to blisko 24 tys. zł. Warto się o nią starać, gdyż w przeciwieństwie do pożyczek czy kredytów na rozwój firmy, dotacji z UP nie trzeba zwracać, a formalności związane z ubieganiem się o nią nie są skomplikowane.

Dotacja z UP na start własnej firmy!

Rozliczenie dotacji z UP

dotacje z PUP i inne sposoby na finansowanie założenia firmy

Dotacje unijne

Przedsiębiorcy często zakładają, że droga do zdobycia tego typu dofinansowania jest długa i wyboista. Rzeczywiście, przygotowanie wniosku i spełnienie wszystkich wymagań nie jest łatwe, ale warto zainteresować się tematem, który może przybliżyć nas do stworzenia własnej firmy.

Na lata 2014-2020 przewidziano 6 ogólnopolskich Programów Operacyjnych zarządzanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz 16 regionalnych zarządzanych przez Urzędy Marszałkowskie.

Dotacje unijne dla firm

Anioł Biznesu i venture capital

Brzmi sielsko, prawda? Start up ma szansę na zdobycie finansowania z tego właśnie źródła, czyli od osoby, która finansuje pomysł na biznes we wczesnej fazie jego rozwoju. Ta „wczesna” faza to nierzadko okres ok. 7 lat. Aniołowie biznesu lubią pomysły innowacyjne, niekoniecznie „internetowe”, ale na pewno mocno wyróżniające się na tle pozostałych.

Chcesz rozpocząć działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego, który może również wyręczyć Cię w formalnościach związanych z zakładaniem działalności.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu