5 najczęstszych błędów w rozliczaniu VAT


23 listopada 2015 4 min. czytania

Samodzielne prowadzenie księgowości w swojej firmie? Decyduje się na to wielu przedsiębiorców. Choć sprawa czasami nie jest mocno skomplikowana, to niełatwo o błędy – zwłaszcza na początku. Które błędy w VAT są najczęstsze?

Brak rejestracji do VAT a odliczanie VAT od zakupów

Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli po rejestracji firmy nie dokonamy zgłoszenia rejestracyjnego na specjalnym druku VAT-R, automatycznie potraktowani zostaniemy jako firma korzystająca ze zwolnienia z podatku VAT. Nie będąc zarejestrowanym jako płatnik VAT, nie mamy prawa do odliczania podatku VAT od zakupów.

Możemy jednak dokonać rejestracji w dowolnym miesiącu, jeśli uznamy, że działanie takie przyniesie firmie więcej korzyści.

Przedsiębiorca, który nie chce być VAT-owcem, musi pilnować limitu zwolnienia!

Jak obliczyć limit zwolnienia z VAT?

Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy także w trakcie roku!

Odliczanie VAT od „starych” faktur

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów. Czasem zdarza się nam jednak zapomnieć, że możemy tego dokonać w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy lub w ciągu dwóch kolejnych – miesięcy lub kwartałów (w zależności od wybranej formy rozliczania).

Co zrobić w takim razie, jeśli odnajdziemy starą fakturę, której nie możemy już „normalnie” zaksięgować? Wystarczy złożyć korektę deklaracji VAT-7 za okres, którego dotyczy faktura. Mamy prawo dokonać tego w ciągu pięciu lat od końca roku, w którym dokument został wystawiony.

Czy mogę zaksięgować starą fakturę?

5 najczęstszych błędów w rozliczaniu VAT

Odliczanie VAT od usług, które nie dają takiego prawa

Wielu początkujących przedsiębiorców nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie wydatki można uznać za uzasadnione i dające prawo do odliczenia podatku VAT. Oczywiście nie mamy możliwości odliczania VAT od wydatków mających charakter osobisty, np. od ubrań, wyposażenia używanego we własnym mieszkaniu w celach niezwiązanych z prowadzeniem firmy, itd.

Istnieją też konkretne grupy produktów oraz usług, które można uznać za koszt uzyskania przychodu, jednak nie wiąże się to z prawem do odliczenia VAT. Mowa tu o usługach gastronomicznych, paliwie do samochodów (ograniczona możliwość odliczania VAT), a także o usługach noclegowych.

Nie można też odliczać VAT od faktur, które nie służą czynnościom opodatkowanym (czyli sprzedaży zwolnionej).

4 przypadki, w których VAT jest kosztem!

Zaniżona stawka VAT na fakturze sprzedażowej

Zdarza się, że na fakturze sprzedażowej początkujący przedsiębiorca podaje błędną stawkę VAT. Dlatego przed wystawieniem faktury konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy dana czynność podlega VAT, czy nie korzysta ze zwolnienia z podatku, albo też nie jest zastosowana wobec niej zaniżona stawka.

Szczególną ostrożność powinny zachować np. osoby działające w branży budowlanej. Podawanie preferencyjnej stawki 8% w przypadku wykonywania usług związanych jedynie pośrednio z usługami budowlanymi to częste błędy w VAT.

Tymczasem obniżona 8% stawka dotyczy tylko usług budowy, remontu oraz modernizacji obiektów budowlanych, które zaliczane są do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Pamiętaj, że:

  • Możesz rozliczać VAT pod warunkiem, że złożyłeś VAT-R.
  • Jeśli nie odliczyłeś VAT od faktury, możesz to zrobić przez kolejne 2 okresy rozliczeniowe. Później trzeba złożyć korektę deklaracji VAT!
  • Od niektórych usług nie możesz odliczyć VAT! Są to np. usługi noclegowe i gastronomiczne oraz służące sprzedaży zwolnionej.
  • Sprawdź dokładnie, czy masz prawo do stosowania obniżonych stawek VAT na sprzedaż!
  • Zadbaj o NIP na fakturach kosztowych.

Odliczanie VAT od faktur bez NIP

Obecnie obowiązujące przepisy wyraźnie wskazują na to, że NIP jest obligatoryjnym elementem faktury. Dokument, który nie posiada NIP, nie daje prawa do odliczenia podatku VAT.

Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie np. uzyskanie od nabywcy faktury korygującej – taki dokument powinniśmy dołączyć do pierwszej faktury i przechowywać razem z nią. Część przedsiębiorców radzi sobie z korygowaniem tego błędu poprzez wystawienie noty korygującej.

Czym różni się nota korygująca od faktury korygującej?

Chcesz uniknąć błędów w rozliczeniach?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
 • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu